حواشی ماه محرم و عزاداری عاشورا در داخل وخارج !

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نبی قانع زاده

 

الف :خارج


1-باگسترش رسانه ها و آزادی های بوجود امده ، امسال انعکاس تجلیل از محرم ، نسبت به گذشته چشم گیر تر به نظر میرسید.
حداقل در فنلند که من زندگی می کنم چندین مجلس در شمال ، جنوب و سایر مناطق این کشور برپا بود در حالیکه آمار تقریبی نشان می دهد که حدود شش هزار افغانستانی در این کشور زندگی می کنند به همین شکل در سایر کشورهای غربی که تعداد افغانستانی های بیشتر اقامت دارند به نظر میرسد ده ها شاید هم صدها مجلس عزاداری برپا بوده باشد.


2-درمحافل که من شرکت کردم سخنرانها و روضه خوانها را حداقل از فضای موجود مستمعین شان که در ان زندگی میکنند دور یافتم ، مثلا ؛ یک حاج آقایی که از ایران تشریف آورده بود بعد از سخنرانی دعا میکرد که خدایا پرچم اسلام را سربلند و پرچم کفر را سرنگون بگردانی! فرصت پیش نیامد که میرفتم می پرسیدم که تعریف شما از کفر چیست؟


روضه خوانی دیگریکه وی نیز از ایران امده بود در روز عاشورا بعد از روضه ی که خواند که اتفاقا خوب روضه هم میخواند در دعای آخر که نمود در بخشی آن گفت خدایا شیعیان را چنان و چنین کن و خدایا شیعیان را........در حالیکه در همین مجلس تعدادی از عزیزان اهل سنت نیز تشریف داشتند نمیدانم زمانیکه این روضه خوان اینگونه دعا کرد چه احساس به این دوستان دست داد؟


یک واعظ دیگریکه می خواست به مخاطبین اش بفهماند که از اوضاع روز هم اطلاعات دارد خبر فیسبوکی را مطرح کرد در حالیکه آن قضیه از طرف مقامات المانی تکذیب شده بود اما ایشان با کرو فر بالای منبر فخر می فروخت و مخاطبین اش هم شاید در دل می گفتند که عجب شیخی داریم که درباره اوضاع روز هم اظهار نظر میکند.


3-حداقل سه اتوبوس را دیدم که پناهجویان تازه وارد را از فاصله های صدهاکیلومتر دورتر ازهلسینکی از کمپ ها به مجالس عزاداری و سینه زنی آورده بودند و این اتوبوس ها را مسولین فنلندی پناهجویان اجاره نموده دراختیار این تازه واردان پناهجو گذاشته بودند تا اینها را به محل عزاداری بیاورند.


4-دریکی از این محافل شاهد گفتگوی دو جوان بودم که یکی اش پناهجوی تازه وارد بود دیگرش حداقل هشت سال سابقه اقامت در اینجا را داشت وپناهجوی تازه وارد را راهنمایی و هیجانی میکرد که بالای مسولین کمپ فشار بیاورید که برای تان شبها موتر(ماشین) بگیرد تا شما را به مجالس سینه زنی بیاورد.

من از راهنمایی این جوانی که حداقل هشت سال زندگی دراروپا تجربه کرده است متعجب ماندم!


5-زمانیکه در ایران زندگی میکردم خوب به یاد دارم دسته جات عزاداری مهاجرین افغانی بدون مجوز وزارت کشور حق عزاداری کردن نداشتند شاید آن روند تا به حال ادامه داشته باشد ! متاسفانه در اینجا (اروپا) این آزادی های که به مذاهب داده میشود کمتر از طرف مسلمانها قابل درک است.


ب:داخل


6-امسال مراسم عاشورا و محرم با شرکت مقامات بلند پایه کشوری مانند ریاست جمهوری آقای داکتر اشرف غنی و ریاست اجراییه داکترعبدالله و معاونین شان و تعدادی از اعضای کابینه و پارلمان با نشرو پخش زنده از تعدادی زیادی از رسانه های صوتی و تصویری بطور باشکوه برگزار گردید وشرکت در چنین مراسم مذهبی جهت احترام گذاشتن به عقاید بخشی از شهروندان (یعنی شیعیان) امده و شرکت کرده است دربخشی از صحبتهای آقای اشرف غنی اشتباه لفظی رخ داد بعدش هم معذرت خواهی کرد در حالیکه شهامت معذرت خواهی اش قابل ستایش است در همانجا باید خاتمه یافته تلقی می گردید ولی دیدیم متاسفانه بعد از معذرت خواهی وی نیز نیش زدنها در صفحات اجتماعی ادامه یافت!


توجه داشته باشیم؛ اصل قضیه و نفس شرکت ریاست جمهوری دراین مجلس باید ستایش گردد اما می بینیم که در صفحات اجتماعی چسپیده اند که اقای غنی گفت؛ نواسه خدا ، درحالیکه مثل آفتاب روشن است که منظورش نواسه پیامبر خدا بوده است.


7- روز عاشورا در افغانستان رخصتی عمومی است نیروهای امنیتی و سایر ارگانهای مربوطه با تلاشهای شبانه روزی امنیت عزاداران را تامین نمودند. و دیدیم که در مراسم محرم و عاشورا بدور از علایق قومی ، سمتی ، لسانی ، سیاسی و.....پیروان همه ای مذاهب (بویژه اهل تشیع و تسنن) در تجلیل از عاشورا پرداختند شاید اینگونه همبستگی در بقیه کشورهاییکه از عاشورا تجلیل می کنند کمتر پیدا شود.


اینگونه همدلی و یکپارچگی در بین مردم افغانستان به ویژه در شهرهای بزرگ نقطه عطف زیست مسالمت آمیز ساکنان کشور می تواند باشد.
باتوجه به اینکه شبها تا نیمه های شب صدای بلند گوها از مساجد و تکایا باعث عدم آسایش مردم میگردد اما اهالی غیر شیعی هیچگاه شکایت شان برجسته نه شده است، شکایت که نکرده اند و حتا در این مجالس اخصا در روز عاشورا شرکت می ورزند. این نشانه همبستگی شیعه و سنی در کشور ما می باشد. واین نکته قابل تامل در جامعه ای افغانستان میباشد.


و این همدلی و همبستگی باید توسط مقامات ذیربط و علمای شیعه و سنی به نحوی احسن در بین مردم تبلغ شود با توجه به این روحیه که پیش آمده است علمای شیعه و سنی طی نشستهای به تفاهم برسند نکات که باعث مکدر شدن پیروان یکی از مذاهب میشود از تبلیغ و ترویج ان خود داری گردد و از حرکات که باعث دوری می شود امتناع گردد و نقاط مشترک برجسته گردد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز508
ديروز1980
اين هفته5887
اين ماه25816
در كل1391465

Who Is Online

Guests : 65 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)