مهاجرت مجدد افغانستانیها بعد از چهاردهه اقامت درایران!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نبی قانع زاده

 

سیل عظیم مهاجرین افغانی های سر خورده از ایران دراین روزها که بطور چشمگیر راهی اروپا شده اند و بعضی هایشان بعد ار سی ، چهل سال زندگی در ایران تصمیم به خروج از این کشور گرفته اند و تعدادی زیادی از اینها از نسل سوم مهاجرین شمرده میشوند یعنی پدر و مادرهایشان متولد ایران هستند اکنون که ادامه زندگی در ایران برایشان دشوار شده است مصمم به روی آوردن به ملک فرنگ شده اند.

اخبار و گزارشهای که از ایران میرسد حاکی از آنست که سیل انبوه …مهاجرین مقیم ایران در مسیرهای دشوار ترکیه ، یونان ، مقدونیه ، هنگری ، آلمان و اتریش رنج ها و سختی های این راه را متحمل می گردند در این مسیر به جز دشورای های راه از قبیل خطر دریا و جنگل به کدام تهدید دیگری مواجه نمی شوند.

اما مهاجرین افغانی که حرکت شان بسوی اروپا شروع می گردد با دشواری سختی که مواجه هستند گذشتن از مرزایران به ترکیه است که مرزبانان ایرانی اجازه خروج را نمی دهند و بعضن بالای این پناهجویان شلیک می کنند و گفته میشود تعدادی هم در این مسیر کشته و جانهای عزیز شان را از دست داده اند در همین حال فرمانده مرزبانی آذر بایجان غربی اعلام کرده است که در شش ماه گذشته بیش از 22 هزار مهاجر که (اغلبن افغانی هستند) و قصد خروج از ایران را داشتند دستگیر و اکثرن به افغانستان رد مرز شده اند گاهگاهی هم اخباری به نشر میرسد که تعدادی هم هنگام داخل شدن از افغانستان به ایران هدف شلیک مرزبانان ایرانی قرار می گیرند و کشته میشوند اینطرف قضیه را میشه توجیه و ماست مالی نمود اما اینکه افغانی مهاجر در حال خروج بطرف ترکیه را چگونه توجیه کرد؟

اینها که جمهوری اسلامی ایران را ترک می کنند چرا مورد ستم و اجحاف دیگری قرار می گیرند؟ و گاهی هم مورد شلیک قرار گرفته و کشته میشوند!

مگر ایرانی ها علاقه مند به رفتن افغانی ها از ایران نیستند؟

حالاکه اینها می خواهند بروند و زحمت را کم میکنند چرا با آنها تا حد کشتن برخورد میگردد؟

به چه دلیل رفتن افغانستانیها به ترکیه بالای معده ایرانیها سنگینی می کند؟
شاید ادعا شود که اینها غیر قانونی از مرز خارج میشوند!؟

چرا راههای قانونی برای اینها فراهم نمی گردد ؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

 

هویت‌پذیری مهاجران در جوامع مقصد مهاجران نیز در کشورهای دوم (مقصد) خود به لحاظ اجتماعی دچار چنین وضعی هستند. این وضعیت حتی درباره‌ مهاجران نسل دوم و چه بسا نسل سوم نیز که برخی از عناصر غیربومی جامعه‌ نیاکان خود را به ارث برده‌اند، صدق می‌کند. آنان از سویی به جامعه‌ای که در آن آزادترند و به آن پناه برده‌اند یا به هر دلیلی برای زندگی برگزیده‌اند نزدیکند، از سوی دیگر از جامعه‌ مقصد خود دورند، .....ادامه مطلب.....

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز808
ديروز1482
اين هفته5546
اين ماه24329
در كل1298258

Who Is Online

Guests : 44 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

فلم جنایت انسانی در اردوگاه سفیدسنگ مشهد

 

فلم افغانی هنری دعای مادر

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)