داستان تلخ زندگی یک زن پناهجوی افغانستانی!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

نبی قانع زاده

 زنان مهاجر افغاندراین روزها شاهد هجوم پناهجویان سوری ، افغانی ، سومالی ، عراقی و .....در اروپا هستیم.

در این میان بعضی از اینها را وقتیکه زندگینامه شان را آدم میشنود که با چه رنجها و غصه های دست پنجه نرم کرده اند واکنون آخرین انتخاب شان پناهنده شدن در اروپا بوده و "خاله مریم"(1) از ان جمله کسانی است که داستان زندگی اش سخت غم انگیز و ناگوار است او که اکنون یک زن مسن با تجربه ای است و خود را به اروپا رسانیده است و از یک کشور اروپایی درخواست پناهندگی نموده است و حرفهایش قابل شنیدن است.
زمانیکه خاطرات وتلخ کامیهایش را ادم میشنود و زندگی تلخ و تراژیدی او مانندی هزاران زن مرد دیگری این سرزمین است که اکثریت شان از اینگونه تلخ کامی ها بی بهره نبوده اند زمانیکه پای حرفها و داستانهای زندگی اینها آدم می نشیند و می شنود انسان تسلیم عظمت و بزرگی شان میگردد.

که یکی از انها همین "خاله مریم" است اودراغاز زندگی جوانی اش درسال 1358 که تازه صاحب فرزند پسر"علی" (2) شده بود که شوهرش توسط دولت وقت بازداشت و به اتهام مخالف بودن با دولت حاکم روانه زندان میگردد و بعدها مشخص شد که در همان روزهای اول تیر باران شده است. با این وضع ادامه زندگی برایش دشوار میشود و راهی دیار هجرت میگردد و به ایران میرود زندگی سختی را در مهاجرت تجربه میکند علی جوان میشود ازدواج میکند و صاحب چهار فرزند میشود.

زمانیکه مجاهدین قدرت را بدست گرفتند علی فشارهایکه بالای مهاجرین از طرف ایرانیها اعمال می شد برایش غیر قابل تحمل میگردد علی با مشوره مادرش راهی افغانستان میگردد تا زمینه برگشت بقیه خانواده را فراهم سازد متاسفانه علی به جرم هزاره بودن در مسیر راه توسط گروه های متعصب ربوده و به قتل میرسد. بعد از انکه خاله مریم اطلاع پیدا کرد و تنها امید وتکیه گاهش علی بود آنهم دیگر به ابدیت پیوست مرحله ای تلخی دیگری زندگی اش آغازمیگردد.

حالا او مانده با چهار طفل یتم و عروس جوانش ، دوباره کمر همت می بندد نواسه ها را مدرسه میفرستد و ازانها مراقبت مینماید تا اینکه حاکمیت طالبان سقوط کرد خاله مریم با شوق اشتیاق روانه وطن شد به این باور که دیگر آرامش و امنیت به افغانستان قایم شده است با نواسه هایش زندگی نسبتا خوبی را در کابل شروع کردند و کارهای دو نواسه اش هم رونق خوبی داشت تا اینکه روزی دو نواسه همراه مادرش دریک حمله انتحاری جانهای شیرین شانرا از دست دادند.

دیگر "خاله مریم" خود را در این مرحله بیش از حد درمانده حس کرد او مانده همراه دو نواسه اش دیگر ادامه زندگی برایش دشوار نا ممکن گشته بود و تصمیم میگیرد که تمام دار و نه دار خود را بفروشد و راهی اروپا گردد او مدتی است که دریکی از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی کرده است و دوست دارد که دیگر خاطرات گذشته اش تکرار نگردد و می خواهد دیگر همین دو نواسه اش چند مدتی نفس آرام بکشند.

زمانیکه به او گفته شد که حالا چند مدتی گذشه ها را فراموش کن و از فضای آرام و امن اینجا لذت ببر ، آهی سردی کشیده می گوید اینکه خیلی ظالمانه است ما اینجا در فضای امن آسایش باشیم ولی میلیونها انسان دیگر در وطن ما و.....کام شان تلخ و روزگارشان تباه باشند.

جهان و اروپا باید بپذیرد که اگر در وطن ما امنیت باشد کمتر آسایش اروپایی ها با آمدن ما بهم خواهند خورد و جهان غرب باید راههای امنیت و آرامش را در افغانستان و خاورمیانه جدا مورد ارزیابی قرار بدهند و قطعن غربیها می توانند صلح و امنیت را دو باره به انجا برگردانند.

زمانیکه ارزیابی اش را از قتل و کشتارهای فجیع گفت ؛ و این ارزیابی از یک زن رنج کشیده ای افغانستانی واقعا قابل تامل و دقت است.

1.خاله مریم نام مستعاریست که من انتخاب کرده ام در اصل نام شان چیزی دیگریست.
2. نام علی هم مستعار است.

نظرات   

 
0 #2 آزاد اندیش 1395-02-17 20:38
سلام.جنگ کشور ما همش برای اینه که خارجی ها رو بیرون کنندو زیرسلطه نباشیم
بازگو کردن
 
 
+2 #1 زهرا مصباح 1394-07-20 14:32
باسلام، در ادامه به نوشته هایتان میشود توضیح دهید چطور کشورهای اروپایی و غربی میتواتند صلح و امنیت رابه افغانستان بازگردانند!؟
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز507
ديروز1980
اين هفته5886
اين ماه25815
در كل1391464

Who Is Online

Guests : 54 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)