چند وچونی اندر باب افراط گرایی مذهبی (1)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

استاد طاهر مفید!

ریشه ها !

چند وچونی اندر باب افراطگرایی مذهبی (چپروی) و تفریطگرایی (راست روی) و نسبت آن با قرآن در دو فصل از صدر اسلام تا جنگهای جهانی و ازجنگ جهانی تا امروز:

 

فصل اول: قرآن کریم در ظرف بیست و سه سال با هزاران آیت؛ برای حل و فصل هزاران موضوع متنوع به تدریج نازل گشته و مجموعه ای آیات آن؛ طیف گسترده ای از سازوکارهای فردی و اجتماعی را پوشش میداده و میدهد. ولی همه آن آیات، یک کل منسجم و غیر قابل تجزیه را سامان داده اند. میتوان گفت میان تمام آیات کتاب آسمانی قرآن، سیستم خاص ارگانیک و ارتباط معنایی واحدی حاکم است و همین ویژگی، هم فصل ممیزی میان این کتاب و کتابهای دیگر میباشد. قرآن کریم با پیام جدید و جهانی در شبه جزیره عربستان نازل گردید که با سنت حاکم در منطقه و حتی سنت های حاکم در جهان آنروز برخورد نقد گونه داشت و سنت های آنروز را به مناظره دعوت مینموده است و مینماید که طبعا هر گام آن چالش آفرین بوده ومیباشد!. رهبری آن نظام تازه برای جنگ و صلح برای قهرو مهر برای عبادت و تجارت برای سیاست و کیاست و ... ضرورتا برنامه های کوتاه مدت، میان مدت ودراز مدت در ابعاد فردی و اجتماعی ارایه مینموده است. علاوه بر آن مکتب قرآنی اسلام، داعیه جهانی داشته و دارد و میگوید که آموزه ها و احکام آن تمام گستره گیتی و راستای تاریخ بشریت را در مینوردد و غبار کهنگی دامن آنرا نمی آلاید!.

 

نا گفته پیداست که این مدعا تا چه پایه دغدغه آفرین میباشد!!. خود قرآن این پیام را به خانواده واحد بشری اعلام میدارد و میگوید: همه افراد بشر، جوهر انسانیت را در کمون جان خود نهفته دارد وخداوند، بدون تبعیض از قلب هر انسانی به او نزدیکتر است که خشونت به هر انسانی، ضربه پلیدی است به خداوند و تمام انسان ها!. به بیان قرآن هریک فرد انسانی منزلت و نماد ارزش کل انسان را دارد برای اینکه هر بنی آدمی امانت دار جوهر آدمیت میباشد و آسب زدن به آن صدمه ای جبران ناپذیری به جوهر مشترک کل وارد می آورد و احیا و کمک به یک انسان، نصرت و همیاری به تمام فرزندان آدم تلقی میگردد!.

 

بنابراین روشن و هویداست که اصل اولی و پیام طبیعی قرآن، توحید، محبت، برادری، عشق و ... میباشد. تضاد، خصومت و حذف یکدیگر، بیماری خطرناکیست که در اثر عمل نکردن باصول انسانی قرآن؛ عارض میگردد و بلای خانمانسوزی است که نفرت، خشونت، جنگ و فساد از آن مایه میگیرند. فساد اجتماعی، یک سرطان کشنده ایست که پیکره انسانیت را به چالش میطلبد که گاهی، درمان آن به ناگذیر جراحی وقطع عضو فاسد را ضروری میگرداند. که طبعا خشونتیست استثانی؛ که برای حفظ سلامت پیکر بیمار، علاج جبری میباشد!.

 

باری؛ برای فهم پیام اصیل قرآن، آیات این کتاب؛ هماهنگ با دیگر آیات آن که با هم تاثیر متقابل دارند باید به بحث گرفته شود! در صورت عدم رعایت این متود؛ میان عناصر مرتبط؛ گسست غیر عقلانی ایجاد میگردد مانند اینکه عضوی را از یک بدن جدا نموده بصورت منقطع از سایر اندام؛ بمطالعه گیرد که برایند ان فساد آن جزء و درنتیجه سبب فساد کل پیکر میگردد!!.

 

پس از وفات پیام آور اولین این مکتب؛ با تاسف؛ میان امت اسلام همین آفت پدیدار شد وجوهر توحید را از هم گسست و بازماندگان رهبری از همین آسیب؛ زیان جبران ناپذیر دیدند!. اختلاف آغاز شد در عرصه کلام عقلانی؛ میان معتزله و اشاعره؛ تقابل آشتی ناپذیر عارض گشت و رسمی شد. در پروسه خلافت؛ رودبار زلال و جاری اسلام به دو جوی متخالف غدیر و سقیفه، انشعاب یافت و در پروسه بایدها و نباید های دینی مذاهب متعدد فقهی سربرآوردند و ... امت اسلام شقه شقه گردید و ...!.

 

راه حل چیست؟ با دقت به گفته های بالا؛ بازگشت عقلانی به قرآن با نگرش فهم منسجم از آیات آن و باز بینی، باز آموزی و باز شناسی جمعی قرآن کریم به صورت یک کل ارگانیک و غیر قابل تجزیه درمان بیماری های تاریخی امت مسلمان، میباشد و بس!. سر انزال کتاب و ارسال رسول خاتم نیز همین بوده است!!.

باور کنید که قرآن مجید، همین ظرفیت را دارد. امتحانش مجانیست!!.

یاهو!

ادامه دارد ...

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

یاداشت!

با قمه و تیغ زدنها جلوه های زیبای عاشورا را مخدوش نکنیم!

بیایم با جلوه زشت و کریه ، جلوه های زیبای محرم و عاشورا را مکدر و خدشه دار نکنیم!....ادامه مطلب.......

فيسبوك

فرم ورودمهمان انلاین

امروز510
ديروز1980
اين هفته5889
اين ماه25818
در كل1391467

Who Is Online

Guests : 83 guests online
Powered by CoalaWeb

اطلاعات در مورد پناهندگی

سخنرانی عیزیز رویش مکتب معریفت کابل

جملات ماندگار

 عصری ست که اندیشه ها فلج است ، شخصیت ها فروخته شده اند , وفاداران تنها هستند , پارسایان گوشه گیرند , جوانان یا مایوس یا فروخته شده , یا منحرف , و گذشته گان و بزرگان گذشته یا شهید شده , و یا فروخته شده اند.(دکتر علی شریعتی)

اگر لحظه به لحظه با خود صادق باشيد، ديگر به اثبات اعمال خود نيازی نداريد و اگر در زندگی حادثه ای پيش آيد، می دانيد كه مصلحت اوست و ماهيت وجود شما ثابت و سازگار باقی خواهد ماند.(مهاتما گاندی)

بهترین لذت آدمی این است که بداند نسلی که از او به جا مانده ، ولی حسی برتر از هر لذت موجود این است که بداند مسئولیت خانواده ای بر دوش اوست و هر فردی میتواند از این لذت برخوردار باشد.(نلسون ماندلا)