چند نکته در رابطه به اعتراف ایرانی ها در سقوط هواپیمای اوکراینی!

ایران و ایرانی ها در چند روز گذشته دچار بحران شدند ترور جنرال قاسم سلیمانی ، کشته شدن بیش از پنجاه نفر در تشیع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان ، سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران و سه روز پنهان کاری ایرانی ها بعد از سقوط این طیّاره.

بعد از اعتراف به اشتباه این حادثه چند نکته قابل بحث است:

۱. ارسال چند موشک ایران بخاطر انتقام گیری از ترور سردار سلیمانی به پایگاه های امریکایی در عراق ، در حول و حوش  این انتقام گیری ، یک هواپیمای اوکراینی مورد هدف شلیک هوایی پدافند هوایی نیروهای نظامی ایران قرار گرفت و باعث سقوط این هواپیمای مسافربری شد و ۱۷۶ سرنشین این طیّاره جانهای عزیز شان را از دست دادند. از لحظه اعلام  خبر سقوط این هواپیما شک تردیدهای ایجاد شد که این حادثه در اثر نقض فنی نمی باشد.

۲. گردانندگان نظام جمهوری اسلامی ایران به مدت سه روز این حادثه تلخ را منکر شدند و به قاطعیت می گفتند که این سقوط در اثر شلیک نیست یعنی پنهان کاری ، مسامحه کاری و یا دروغ گویی کردند.

۳. اما کشورهای غربی که شهروندانش در این حادثه جان های خود را از دست داده بودند پیگیر این حادثه شدند و فشار رسانه ای توانست نتیجه بدهد و ایرانی ها اعتراف کنند که در اثر شلیک اشتباهی این هواپیما ساقط شده است.

۴. اکثر قربانیان شهروندان کشورهای کانادا ، سویدن ، آلمان (شهروندان دو تابعیتی) می باشند و ارزش قایل شدن به حقوق شهروندان خویش یعنی احترام به حقوق شهروندی ساکنان کشور خویش میباشد و اکثر این شهروندان دو تابعیتی ، ایرانی ، افغانی و….  هستند.

۵. اگر این هواپیما از افغانستان و یا از پروازهای داخلی ایران می بود بازهم وادار به اعتراف می شدند؟

۶. خبرگزاری فارس طی نشر خبر این حادثه شهروندان ایرانی را شهید می خواند و بقیه را جان باخته میگویند معیار شهید و شهادت را ملیت ایرانی می دانند.

۷. در حاشیه این حوادث مشخص شد که تعدادی از وطن داران ما تا هنوز متوجه نشده اند که منافع ملی شان در کجاها قرار دارد؟

۸. سیزده شهروند افغانستانی در این حادثه قربانی شده است که یک تعداد از این قربانیان تنها تابعیت افغانی دارند قربانیان که علاوه بر تابعیت افغانی شهروند یک کشور دیگر غربی هستند آنها پیگیر این واقعه هستند ولی معلوم نیست شهروندان که فقط تابعیت افغانستان را دارند دولت افغانستان چقدر پیگیر حقوقی این قضیه است؟

نبی قانع زاده

یک زوج افغانستانی که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی جان باختند

 

بریده از خبرگزاری فارس

 

 

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۲۸
  • جدی

  • ۱۴۰۰
  • 18
  • January
  • 2022
  • 14
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت