گزارش سیمینار از سیستم تحصیلی در فنلند!+ عکس

به تاریخ ۱۰٫۰۲٫۲۰۱۹ سیمیناری با اشتراک ده ها تن از علاقه مندان در کتابخانه مولوپورو هلسینکی بر گزار گردید.

این برنامه توسط مجری این سیمینارخانم زهرا شیرزاد آغاز گردید.

در شروع برنامه آقای خادمی و خانم هاشمی درباره این پروژه که توسط دو ارگان فنلندی و کانون افغانستانی های فنلند بطور مشترک برای فارسی زبان ها پیش برده میشود توضیحات برای حضار ارایه نمودند.

آقای خادمی درآغاز صحبتهای خود در باره پروژه اوپینتو پولوت که از طرف شهرداری هلسینکی برای کمک و راهنمایی والدین مهاجر و تشویق اطفالشان به تحصیلات و آشنایی با زندگی کاری در فنلند ایجاد شده است ؛ چنین گفت : این پروژه تقریباً به مدت یک و‌نیم سال ادامه دارد واین پروژه کار مشترک بین دیاک، مونی هلی و انجمنهای شش زبان مختلف است : (انگلیسی، فرانسوی، دری، کردی، عربی و سومالیایی) من ( کِن خادمی) به نمایندگی از طرف کانون افغانستانی های فنلند این پروژه را تعقیب می کنم.

در ادامه ایشان چنین گفت : هدف اصلی این پروژه تشویق و کمک به والدین مهاجر برای تحصیلات فرزندان شان و همچنین آشنایی از روند اجرای این پروژه و جذب والدین مهاجر به درک و فهمیدن آنها میباشد تا ازاین طریق بهتر آنها بتوانند اطفال شان را به روش‌های درست در جامعه فنلند در جهت تخصص و کار هدایت کنند و با وجود اینکه فنلند از نظر تحصیلات یک کشور موفق است، اطفال همیشه در قسمت تحصیلات به کمک والدین نیازمند هستند.

در قسمت آخر ایشان چنین گفت : برای تبلیغات این پروژه نمایندگان هر شش زبان فعالیت های زیادی را انجام داده اند تا بتوانند اهمیت این پروژه را به بطور مطلوب به سمع والدین برسانند نمایندگان شش زبان تلاش می کنند تا به زبان خودشان ضرورت این پروژه را  به اطلاع شان برسانند که خوشبتانه ما امروز توانستیم اولین سیمینار را با شما به زبان دری برگزار کنیم.

در ادامه خانم ایوا توسلی یک تن ازفعالین افغانستانی تبار درعرصه های اجتماعی در جنوب فنلند ، از تجربیات زندگی خود درکشور فنلند برای حضار مطالب مفیدی را ارایه نمود که در ابتدای از صحبتهای خود چنین گفت: من در سنین نوجوانی وارد کشور فنلند شدم و توانستم از ظرفیتهای موجود استفاده های خوبی نمایم و در ادامه چنین یادآورشد: وارد اجتماع شدن برای یک مهاجر دراین جامعه ممکن است بسیار مشکل باشد و این مشکلات بیشتر گریبانگیر جامعه زنان مهاجر است به عنوان مثال در صد بیکاری در بین زنان مهاجر بسیار بالا است.و بخشی دیگری از صحبتهای خود از معضلات دیگر که جامعه را تهدید می کند؛ چنین گفت: در سالهای اخیر به مشکلاتی مانند افراط گرایی جوانان بر خورد کردیم که این مشکل باید به نحوی درست راه حلهای برایش جستجو گردد و اینها مشکلاتی هستند که تا حدی خود مهاجران می توانند در چهار چوب خانواده از بروز آنها جلوگیری کنند و از سوی دیگر جامعه و تصمیمات سیاسی نقش مهمی در جلوگیری از بروز مشکلات دارد.

در قسمت دیگر از صحبتهای خود چنین گفت : در امر ادغام مهاجران، آموزش و درس خواندن نقش موثر دارد. درس خواندن درهای موفقیت را برای مهاجران باز خواهد نمود و هر قدر بیشتر روی درس خواندن خودمان و کودکانمان اهمیت بدهیم و ارزش بگذاریم، بهتر می توانیم موقعیت خودمان را در جامعه محکمتر خواهیم نمود و هر قدر والدین روی پرورش اولادشان کوشش کنند، بهتر میتوانند روی  بالای توانایی خود باور داشته باشند و فکر نکنند که در اینده کشور فنلند تاثیر ندارند.   انها تاثیر گزار باشند.

در آخر صحبتهای خود چنین یادآور شد : ما هم عضوی از این جامعه هستیم و جزء از منبع و پتانسیل آینده ی این کشور خواهیم بود.

در ادامه این سیمینار آقای نبی قانع زاده یکی از فعالین فرهنگی اجتماعی و مسئول کانون افغانستانی های فنلند صحبت نمود ؛ در ابتدا در باره شکل گیری این سیمینار توضیحات ارایه نمود و گفت ؛ چندی قبل ما سیمیناری را تحت عنوان چگونه به هدف برسیم که توسط جوانان کانون سازمان دهی شده بود که در این برنامه ما بیشتر روی تحریک انگیزه جوانان بحثهای را مطرح کردیم ولی در این محفل ضرورت ادامه این بحثها را حس نمودیم که بعد از آن ، در انجا مصمم شدیم که سه سیمیناردیگری را همراه با دو نهاد معتبر فنلندی دیاک و مونی هلی برنامه ریزی نماییم که امروز ما در حال برگزاری اولین سیمینارآن هستیم که برنامه امروزی ما سیستم تحصیلی فنلند را از دوره کودکی تا دوران لیسه (دبیرستان) را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد در دو برنامه بعدی که بتاریخ ۲۳٫۰۲٫۱۹ و در تاریخ ۱۴٫۰۳٫۱۹ در باره تحصیلات عالی و سایر مواردیکه در زندگی جوانان تاثیرگزار خواهد بود برنامه ریزی نموده ایم که امیدمیرود که خانواده ها و جوانان از این فرصتها بطور مطلوب و شایسته استفاده نمایند.

در ادامه ای از صحبتهای خود چنین گفت: ما که در کشورفنلند زندگی می کنیم و این کشور از نظر آموزش پرورش از اولین ها در سطح جهان محسوب میگردد ما چقدر توانسته ایم از این فرصتها استفاده نماییم؟ تقریبا از اواخر سالهای دهه ۱۹۹۰ به بعد مهاجران افغانستانی در کشور فنلند امده اند نزدیک به دو دهه است که ما در این کشور حضور داریم در این مدت  والدین و خانواده ها چقدر توانسته اند که اطفال و اولادهایشان را کمک کنند که به مدارج بالای تحصیلی برسند؟ آیا آمار دانشجویان ما با آمار تعدادی افغانستانی های که در فنلند زندگی می کنیم از یک توازن و تعادل برخوردار است؟

آقای قانع زاده در باره اهمیت تربیت خانواده ؛ چنین گفت: مراحل تربیتی را که سه مرحله است شش ، دوازده و هجده سال را مهم دانسته ، که در هرمراحل نیز مراحلی وجود دارد بطور مثال ؛ کودک از چهار ماهگی در رحم مادر تاثیر پذیر میگردد بعد از تولد تا شش ماهگی بخشی مهمی از دوران نوزادی است. وی از دکتر فرهنگ هلاکویی یک تحقیق و پژوهشی را یادآورگشت و گفت : اگر یک کودک از دوره شش ماهگی تا دوازده ماهگی دو بار مورد نوازش نگیرد و در آغوش گرفته نشود تحقیقات نشان میدهد که این کودک می میرد.

همینطور دوران تربیت کودکی تا سن چهار سالگی را ، از دوران اساسی برای تربیت یک طفل به حساب می آید و هر مرحله ای از دوران نوزادی و کودکی طفل باید بطور درست توسط والدین مورد دقت قرار گیرد و این مراحل توسط پدر مادر ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی دوران کودکی را مهم دانسته و از دوشخصیت تاریخی نام برده و گفت ؛ هیتلر و استالین در دوران کودکی خود دچار مشکلات بوده اند که در نتیجه آن اسیبها روی شخصیت بزرگ سالی انها تاثیراتی گذاشته است و در پژوهش که از زندگی دوران کودکی عاملین قتل های زنجیره ای شده است نشان می دهد که اکثریت آنها در دوران کودکی خود دچار اسیبهای بوده اند و آنها باعث شده است که در دوران بزرگ سالی نتیجه منفی دهد که از انها یک جنایتکار ساخته شود.

آقای قانع زاده در پایان از سخنان خود در باره اهمیت زبان مادری ؛ گفت : من به حیث معلم زبان مادری ، چنین یادآور شد در کشورفنلند که به این مهم اهمیت داده شده است که در شخصیت یک کودک مهاجر خیلی تاثیرگزار است والدین گرامی توجه جدی نمایند.

این سیمینار با صحبتهای آقای حامد شفایی مشاور خدمات امورمهاجرت در شهرداری هلسینکی و کارشناس امورتعلیم تربیت با ارایه پاور پاینت که تهیه دیده بودند به حضار ارایه گردید در شروع صحبتهای ایشان یک ورکشاپ کوتاهی بین حاضران صورت گرفت که در باره این عناوین بین حاضران محفل روی سه موضوع بحث شد که حاضران در سه گروه تقسیم شدند و روی این موضوع بحث کردند:

 • اول : چه چیزها برای اطفال زیر سن ۷ ساله مهم هستند؟
 • دوم : این دوره از زندگی یک طفل چقدر اهمیت دارد؟
 • سوم : چه چیزها می توانند در زندگی و رفاه اجتماعی آنها تاثیر داشته باشند؟

که بعد از بحث گفتگو نمایندگان سه گروه نتایج بحثهای خودرا هریک آقایان عباس شایگان ، مرتضی شیرزاد و رضا پویا برای جمع به نمایندگی از گروه ها ارایه کردند.

انگاه آقای شفایی روی این موضوعات صحبتهای خودرا ارایه کردند؛ از تولد تا فراغت از مکتب  و برای دوران کودکی این هشت مورد را خیلی مهم و اساسی دانستند: ۱٫ سلامتی . ۲٫ زبان مادری. ۳٫توجه و تشویق به رشد استعدادها. ۴٫ غذا، خواب ، مراقبت و تعلیم تربیت. ۵٫ فعالیتهای مثبت مانند بازی و ورزش. ۶٫دوستان و هم سن سالان. ۷٫خانواده. ۸٫ آسایش و امنیت و رفاه اجتماعی.

سپس مراحل تربیتی و سیستم تحصیلی در کشور فنلند را از کودکستان تا دانشگاه ، چنین تشریح کرد:

کودکستان Päiväkoti

 • بعد ازسن ۹ ماهگی تا سن ۶ سالگی در کودکستان
 • کودکستان اختیاری است، نه اجباری
 • انواع کودکستان ها (خانگی، شهرداری و شخصی) به زبان های مختلف
 • پرسنل مسلکی و با کیفیت
 • در بعضی شهرداری ها وقتی سرپرست کودک در خانه باشد، کودک تمام روز پذیرفته نمی شود، بلکه نیمه روز نگهداری می شود.
 • هدف کودکستان ها: مراقبت، رفاه، بازی، تفریح و یادگیری و رشد استعدادهای طفل است، همچنین اینکه سرپرستان کودک بتواند از طرف روز به کار و درس و دیگر کارهای خود برسند
 • اصولا” انسان موجود اجتماعی است که در ارتباط با یکدیکر می آموزد.

و در باره مراحل امادگی پیش ازمکتب رفتن اینگونه توضیح دادند:

آموزش مقدماتی قبل از مکتب/ Esikoulu

 • کودکان در سن ۶ سالگی تا سن هفت سالگی برای یک سال کامل
 • در مکتب یا در کودکستان
 • درس های شامل این دوره (الف با، استفاده از کاغذ، قیچی، یادگیری شماره ها، نقاشی، کار دستی، آشنایی با مکتب، نشستن روی چوکی مکتب، اجازه گرفتن، علامت عبور از پیاده روی، نظم و …،)
 • نصف روز درس
 • نصف روز دیگر یا در کودکستان نگهداری می شود و یا در خانه
 • از نصف روز درس مقدماتی پول گرفته نمی شود و رایگان است
 • پول نگهداری کودک بستگی دارد به مقدار در آمد خانواده اش

در زمینه شروع مدرسه و مکتب چنین گفت:

مکتب ابتدائیه  Peruskoulu

 • ۹ سال درس (از هفت تا شانزده سالگی )
 • شامل ۶ سال دبستان ala-aste و ۳ سال راهنمایی ylä-aste
 •  تمام اطفال مقیم فنلند چه آنهایی که اقامت دارند و چه آنهایی که اقامت ندارند، اما در فنلند زندگی می کنند، همگی حق رفتن به مکتب را دارند.
 • مکتب ابتدائیه اجباری است و هر نوجوان باید این دوره را بگذراند
 • مکتب ابتدائیه برای بزرگ سالان حدود ۲ سال است
 • شرط قبولی یادداشتن زبان فنلندی و یا سوئدی است
 • دوره آمادگی Valmistava 6-17 v.

در سیستم تحصیلی و مدارس دولتی فنلند اموزش زبان مادری و باورهای دینی شهروندان احترام گذاشته میشود و به مدارس در هفته دوساعت برای زبان مادری و اموردینی وقت گذاشته میشود و تدریس میگردد:

آموزش زبان مادری و مسایل دینی

 • هر کودک و نوجوان مطابق به قانون فنلند حق دارد که در مکتب به مدت ۲ ساعت در هفته زبان مادری و همچنین ۲ ساعت در هفته مسایل دینی اش را بیاموزد؛ البته والدین هر کودک بعنوان سرپرست و ولی کودک حق تصمیم گیری را دارند.
 • زبان مادری و آشنایی کودک با ارزش های دینی اش مهم است و بخشی از هویت و فرهنگ او می باشد، که کمبود آن ها، بخصوص زبان مادری کودک را با کمبود در هویتش مواجه می سازد.
 • در امر فراگیری زبان مادری کودک نباید غفلت کرد
 • بهترین وقت برای یادگیری زبان مادری دوران کودکی است
 • پایه های شخصیت انسان در کودکی شکل می گیرد

در ادامه اموزش تحصیلی مدارس یک دانش اموز می تواند به مکتب حرفه ای برود یا که در لیسه (دبیرستان) ادامه تحصیل دهد.

مکتب مسلکی و حرفوی/ هنرستان
Ammattikoulu

 • از صنف ۱۰ تا ۱۲ (برای جوانان ۳ سال و برای بزرگ سالان ۲ سال)
 • در رشته های گوناگون
 • بطریق های مختلف حضوری و نیمه حضوری و یا انترنتی

دبیرستان / لیسه Lukio

 • دوره لیسه یا دبیرستان معمولا” ۳ سال طول می کشد
 •  مدت آن بستگی دارد به خود شاگرد که به چه سرعت بخواند و کورس ها را بگذراند
 • ۷۵ کورس برای جوانان
 • ۴۷ تا ۵۱ کورس برای بزرگ سالان (بستگی دارد به اینکه کورس های ریاضیات طولانی و یا کوتاه)
 • دبیرستان یا لیسه برای بزرگ سالان شبانه است  ، ۴۸ یا ۴۴ کورس
 • دبیرستان فقط آموزش مدنی است و کسی در شغلی حرفه ای نمی شود، بلکه برای اطلاعات عمومی و رفتن به دانشگاه است

بزرگ سالان خارجی

 • کسی که سن بالای ۱۸ سال دارند و در کشور خودشان درس نخوانده اند و یا خیلی کم خوانده اند:
 • اول یادگیری زبان حد اقل تا سطح ۲
 • مکتب ابتدائیه بزرگ سالان ۲ سال
 • مکتب حرفه و فن مخصوص بزرگ سالان ۲ سال

کل این مدت اگر بدون وقفه باشد ۶ سال طول می کشد

بعد امکان کار و ادامه تحصیل وجود دارد

کار و آموزش Oppisopimus

 •  کار و آموزش «اوپپی سوپیموس) (هم کار و هم درس، هم مدرک و هم معاش)
 • یک مثلث همکار (مکان کار، مرکز آموزش و اداره کار/ خود شخص) امضای سه جانبه
 • %۸۵ کار و معاش
 • ماه ۲ تا ۳ روز درس و بقیه روزها کار و آموزش عملی در محل کار
 • راهنما در محل کار
 • بعد از فراغت امکان کار دائم در همان مکان
 • مدرک تحصیلی در سطح هنرستان (صنف ۱۲ مکتب)
 • مشکل پیدا کردن محل کار است

تحصیلات عالی Korkeakoulu

 • ۳ مرحله ای تحصیلی در تحصیلات عالی:

لیسانس ، فوق لسانس، دکترا (دکتورا)

 • لیسانس ۳ سال
 • فوق لیسانس ۲ سال
 • دکتورا ۴ سال

Ammattikorkeakoulu ja yliopisto  دانشگاه و یا تحصیلات مسلکی

در موسسات تحصیلات مسلکی معمولا” ۲ دوره است:

 • دوره پایه سه و نیم سال (معادل لیسانس)
 • دوره عالی  یک و نیم سال (معادل فوق لیسانس)
 • تفاوت این دو فقط در این است، که یکی بیشتر تئوری و دیگری بیشتر تجربی است

جمع بندی

 • کودکستان
 • دوره مقدماتی
 • مکتب ابتدائیه
 • مکتب حرفه و فن
 • لیسه
 • متخصص ویژه
 • دوره های دانشگاهی (پوهنتون)
 • متفرقه: صنف دهم، کار و آموزش، کار آموزی

این سیمینار با پرسش و پاسخ از اقای شفایی خاتمه یافت.

لازم به ذکر است که آقایان نبی قانع زاده ریئس کانون ، نویداخوندزاده معاون کانون ، زهراشیرزاد منشی کانون، عباس شایگان مسئول امورمالی کانون ، مرتضی شیرزاد از شورای اجرایی و اقای خادمی در تهیه تدارک این سیمینار همکاری مشترک داشتند.

 

تهیه گزارش: توسط یکی از اعضای شورای اجرایی کانون

عکسها: توسط یونس عبداللهی

 

 

Kuvan mahdollinen sisältö: 1 henkilö, istuu

Kuvan mahdollinen sisältö: 2 henkilöä, ihmiset seisovat

Kuvan mahdollinen sisältö: 6 henkilöä

Kuvan mahdollinen sisältö: 5 henkilöä, ihmiset tanssivat

Kuvan mahdollinen sisältö: 8 henkilöä, ihmiset istuvat ja sisätila

 

Kuvan mahdollinen sisältö: 10 henkilöä, ihmiset istuvat ja sisätila

Kuvan mahdollinen sisältö: 3 henkilöä, sisätila

Kuvan mahdollinen sisältö: ainakin yksi henkilö, ihmiset istuvat ja sisätila

Kuvan mahdollinen sisältö: 8 henkilöä, sisätila

Kuvan mahdollinen sisältö: 1 henkilö

Kuvan mahdollinen sisältö: 2 henkilöä, ihmiset seisovat

 

Kuvan mahdollinen sisältö: 1 henkilö

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

 • ۱۱
 • قوس

 • ۱۴۰۰
 • 2
 • December
 • 2021
 • 26
 • ربیع الثانی
 • 1443

امار سایت