چگونه ذهن نوزاد خود را تربیت کنیم؟

 

چگونه ذهن نوزاد خود را تربیت کنیم ؟

والدین می‌خواهند بدانند نوزادشان چه چیزهایی را درک می‌کند و چگونه می‌توان به رشد ذهنی او کمک کرد. در این مطلب می‌توانید هفته به هفته با توانایی‌های نوزاد آشنا شوید و بفهمید چگونه باید ذهن او را تمرین داد.

  پدر و مادر شدن برای هر انسانی شیرین و لذت‌بخش است، به خصوص اگر تجربه اول آن‌ها نیز محسوب شود. برای این‌که لذت این لحظات را صد چندان کنند لازم است شناخت خود را نسبت به مراحل رشد و نمو تازه وارد خود بالا ببرند. آنچه والدین باید در مورد نوزادان خود بدانند این است که همان‌گونه که به تقویت و رشد جسمی نوزاد خود اهمیت می‌دهند لازم است به تقویت و رشد ذهنی آن‌ها نیز توجه کنند که این مستلزم شناخت کافی نسبت به این امر است. با ما همگام شوید تا مراحل رشد ذهنی کودک را تا ۲سال مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل رشد ذهنی کودک در۳ هفته اول

کودک از بدو تولد شروع به فهمیدن می‌کند، روز اول گوش می‌دهد و روز سوم علاوه بر گوش دادن واکنش نیز نشان می‌‌دهد. در روز نهم چشمانش را به سمت صدا حرکت می‌دهد و روز چهاردهم مادر خود را می‌شناسد. روز هجدهم صداهای کوتاه و تک از خودش تولید می‌کند و روز بیست و چهارم با شنیدن صدای مادر دهانش را تغییر شکل می‌دهد. در این مرحله کودک از فاصله ۲۵ سانتی‌متری می‌تواند اشیا رنگی را واضح ببیند.

 • برای پرورش توانایی‌های حافظه نوزاد در این مرحله

۱- با انگشتان خود اشیا رنگی را در فاصله ۲۵ سانتی‌متری برای کودک‌تان تکان دهید. ۲- تمام حواس کودک خود را تحریک کنید. ۳- با کودک صحبت کنید و برای او نجواهای مادرانه بخوانید. ۴- سعی کنید کودک تمام علائم و حرکات شما را ببیند.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته چهارم زندگی

در این مرحله کودک حرکاتی را که هنگام صحبت کردن اتفاق می‌افتد، می‌فهمد و او نیز به نشانه تقلید این کار را با دهانش انجام می‌دهد. در این مرحله، واکنش نوزاد با توجه به آهنگ صدای مادر یا پدر متفاوت است، یعنی او آهنگ صدا را متوجه می‌شود. زمانی که با خشونت با او صحبت کنید، دچار اضطراب و نگرانی می‌شود و زمانی که با صدای آرام و ملایم با او صحبت کنید با آرامش و در سکوت به حرف‌های شما گوش می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی حافظه نوزاد در این مرحله

۱- با صدای آهنگین و ریتمیک با او صحبت کنید. ۲- برای او نجواهای مادرانه بخوانید. ۳- او را در آغوش بکشید و به آرامی تکان دهید و با او صحبت کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته ششم

در این مرحله وقتی شما با نوزادتان صحبت می‌کنید به شما لبخند می‌زند و صداهای کوتاه از ته حلق خودش تولید می‌کند و سرش را تکان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- اسباب بازی او را به چشمانش نزدیک و سپس دور کنید. ۲- هنگام صحبت کردن با او صورت‌تان را به او نزدیک کنید. ۳- با چهره شاداب و متبسم با او صحبت کنید. ۴- هنگام صحبت به چشمان او نگاه کنید. ۵- از جهات مختلف با او صحبت کنید تا جهت نگاهش را با صدای شما هماهنگ کند.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته هشتم:

در این مرحله کودک به آنچه در اطراف خود می‌بیند و توجه او را به خودش جلب می‌کند خیره می‌شود. او به جهت‌های مختلف نگاه می‌کند و به صدا‌ها و اشیا پیرامون واکنش نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی حافظه نوزاد در این مرحله:

۱-او را به حالتی قرار دهید که بتواند کاملا اطرافش را ببیند (به همراه بالش او را به حالت نشسته قرار دهید) ۲-کودک را در کنار اسباب‌بازی‌های رنگی و شفاف قرار دهید. ۳-برای کودک شعرهای کودکانه بخوانید و همزمان دست‌هایش را با آهنگ تکان دهید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته دوازدهم

در این هفته زمانی که با کودک صحبت می‌کنید کودک واکنش‌های خود را با هیجان و خوشحالی از طریق لبخند و جیغ زدن و تکان سر و دست‌هایش به شما نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱-شما نیز شادی خودتان را به او نشان دهید. ۲-به او اسباب‌بازی‌های سبک و از جنس‌های مختلف بدهید. این کار برای تمرین گرفتن و لمس کردن بسیار مفید است. ۳-شعرهای کودکانه به زبان کودکانه خوانده شود. ۴-نرمش‌های ساده مانند تکان دادن ملایم اعضا، خم کردن زانو‌ها، باز و بسته کردن دست‌های نوزاد به سمت شکم استفاده کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته شانزدهم:

کودک در این مرحله اشیا و مکان‌های آشنا را می‌شناسد و کارهایی را که همیشه انجام می‌داد  درک می‌کند. او با مشاهده سینه مادر یا شیشه شیر خودش هیجان زده می‌شود و برای رسیدن به آن‌ها بی‌قراری می‌کند. او نسبت به اسباب بازی‌های جدید و نو و افراد جدی و حتی حس‌های جدید علاقه‌مند است و از خودش کنجکاوی نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- حس کنجکاوی نوزاد را ارضا کنید. ۲- درباره آنچه او می‌بیند و کنجکاوش می‌کند با او صحبت کنید. ۳- اسباب‌بازی‌های متنوع با اشکال مختلف و جنس‌های متفاوت استفاده کنید زیرا اسباب‌بازی‌های جدید مسائل مختلفی را به کودک می‌آموزد. (از طریق حواس پنجگانه) ۴- بهترین اسباب‌بازی‌ها صدادار هستند. (جغجغه)

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته بیستم:

در این مرحله کودک بازی کردن از جمله آب بازی را دوست دارد. او به تصویر خودش در آینه لبخند می‌زند و می‌تواند دقایقی با تصویر خودش در آینه سرگرم باشد. او در این مرحله سرش را به سمت صدا می‌گرداند.او  اشیا را نوازش می‌کند و حتی صورت پدر و مادر را نوازش می‌کند. او دست‌ها و پاهایش را برای جلب توجه اطرافیان به سرعت تکان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- به کودک بیاموزید که به خواسته‌هایش پاسخ می‌دهید. ۲- زمانی که او با تکان دادن دست و پا‌هایش توجه شما را به خود جلب می‌کند شما با لبخند و صحبت‌های زیبا او را متوجه کنید که به خواسته‌هایش پاسخ خواهید داد. ۳- افراد تازه وارد را به او معرفی کنید. ۴- با او بازی کنید. (بازی دالی را بسیار دوست می‌دارد) ۵- همراه با کودک بخندید و او را با اسم صدا کنید.

منبع : سایت برترین ها

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

 • ۲۸
 • جدی

 • ۱۴۰۰
 • 18
 • January
 • 2022
 • 14
 • جُمادى الآخرة
 • 1443

امار سایت