چه کسانی می توانند در ایران درخواست تابعیت بدهند؟

ایران به تازگی تغییراتی در قانون تابعیت اش آورده است. کودکان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند تابعیت ایرانی را بگیرند. همزمان افراد بالای ۱۸ سالی که در ایران به دنیا آمده اند نیز می توانند درخواست بدهند.

آژانس مهاجرت سازمان ملل از قانون جدید ایران برای دادن تابعیت به فرزندان پدران خارجی استقبال کرد. پیش از این کودکانی که از پدر خارجی و مادر ایرانی به دنیا می آمدند، حق گرفتن تابعیت ایرانی را نداشتند.

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد “یو ان اچ سی آر” در تهران با نشر اعلامیه ای از قانون جدیدی که در پارلمان این کشور تصویب شده استقبال کرد. این قانون به کودکانی که از مادران ایرانی و پدران خارجی به دنیا آمده اند، صرف نظر از اینکه در خاک این کشور به دنیا آمده اند یا خیر، تابعیت ایرانی می دهد.

براساس این قانون کودکان زیر ۱۸ سال از پدران خارجی نیز در صورتی که مادرشان درخواست بدهد، می توانند تابعیت ایرانی را کسب کنند. کسانی که بالای ۱۸ سال هستند، خودشان باید درخواست بدهند.

این قانون همچنان به کسانی که ۱۸ ساله شده اند و تابعیت ندارند، اجازه می دهد که درخواست تابعیت ایرانی بدهند؛ البته در صورتی که خود فرد یا یکی از والدینش در ایران به دنیا آمده باشند.

این قانون توسط رئیس پارلمان ایران امضا شد و به حکومت سپرده شد. از هشتم اکتوبر امسال این قانون اجرایی می باشد. آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد در تهران در این مورد نوشته است: «این گامی بزرگ در جهت کاهش شمار انسان های بی تابعیت در ایران و سراسر جهان می باشد».

یک بررسی حکومت ایران در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که ۵۰ هزار کودک بدون تابعیت بوده اند؛ چراکه مادرشان ایرانی و پدرشان خارجی بوده اند.

ایوو فریجسن، نماینده آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد در تهران در این اعلامیه گفته است: «هیچ کودکی انتخاب نمی کند که بدون تابعیت باشد». وی افزوده است: «انسان های بدون تابعیت و سند دولتی، از جامعه جدا می گردند. دولت ایران با قانون جدیدش به عنوان نمونه ای پیشرو شناخته می شود. این یک حرکت بسیار مثبت برای این کودکان و خانواده های آنها است».

این سازمان همچنان قانون جدید را به نحوی گامی دیگر به سوی برابری جنسیتی در ایران خوانده است؛ چراکه در گذشته تنها مردان ایرانی که زن خارجی داشتند، می توانستند تابعیت شان را به کودکشان منتقل کنند.

براساس آمار سازمان ملل سه میلیون و ۹۰۰ هزار انسان در ۷۸ کشور جهان بدون تابعیت زندگی می کنند؛ اما آژانس مهاجرت این سازمان می گوید شمار این انسان ها به مراتب بیشتر از ثبت شدگان است.

این آژانس با راه اندازی کارزار ۱۰ ساله “#IBelong” یا “من متعلقم” تلاش دارد تا شمار انسان های بی وطن و تابعیت را تا سال ۲۰۲۴ به صفر کاهش دهد. انسان های بی وطن و بی تابعیت در سراسر جهان با محدودیت و تبعیض روبرو هستند و حتی در برخی موارد به خدمات اولیه زندگی مثل آموزش، صحت و شغل دسترسی ندارند.

براساس آمار آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد در حال حاضر تخمین می شود که بیش از سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند. شمار زیادی از آن ها که سال هاست در این کشور اقامت دارند، با ایرانی ها خیشاوندی کرده و فرزندان شان بدون تابعیت مانده اند. بسیاری از جوانان بالای ۱۸ سال نیز در ایران به دنیا آمده و یا حتی یکی از والدین شان در این کشور به دنیا آمده ا ند.

رضا شیرمحمدی

رادیو آلمان

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱
  • دلو

  • ۱۴۰۰
  • 21
  • January
  • 2022
  • 17
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت