پیام کانون افغانستانی های فنلند به مناسبت قتل کشتار مردم بی گناه توسط تروریست ها در افغانستان و کشتار مهاجرین افغانستانی در ایران

افغانستان در چهل سال گذشته سخت ترین روز ها را تجربه کرده است در این چهل سال میلیونها انسان آواره شده اند و میلیونها نفر جان باخته اند بنیه های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کشور شدیدا آسیب دیده است بعد از ۱۱ سپتامبر و حضور جامعه جهانی در افغانستان برای مردم امید تازه خلق گردید و مهاجرین شروع به باز گشت به کشور نمودند اما دیری نگذشت که تروریست ها دوباره به صحنه برگشته، وضعیت کشور را بدتر از گذشته نمودند و دامنه ترور ، وحشت ، گروگان گیری به شکل سازمان یافته تری گسترش یافت و هر روز دامنه جنگ و ترور بیشتر گردید.
متاسفانه در این اواخر حملات تروریستی طالبان در شرایطی بیشتر شده است که توافقنامه طالبان و امریکایی ها به امضا رسیده است که بخشی از این توافقنامه کاهش خشونت ها می باشد. چنانچه ما شاهد هستیم که خشونت ها کاهش نیافته است و در چند هفته گذشته بی رحمانه ترین حملات تروریستی را انجام دادند که ضد انسانی ترین آن، حمله به شفا خانه غرب کابل می باشد که طفل نوزاد و مادران در حال وضع حمل را به رگبار بستند و همچنان مسافران بیگناه را به قتل رسانده و جسد های شان را آتش زدند همچنین این تروریست های وحشی به گردهمایی مسالمت آمیز ، مساجد ، مکاتب ، ورزشگاه ها حمله نموده و انسان های بی گناه، اعم از زن و کودک را به قتل می رسانند.
متاسفانه این در حالی است که حملات تروریستی کاهش پیدا نکرده است و قرار است که پنج هزار زندانی طالب تروریست آزاد شود که تا اکنون نزدیک به دوهزار پنج صد زندانی تروریست آزاد شده است. و هیچ تضمین وجود ندارد که اینها دوباره به جنگ بر نگردند.
فقر، ناامنی ، ترور، وحشت ، بی عدالتی و تبعیض باعث شده است که مردم به ویژه جوانان، کشور را ترک نموده به کشورهای همسایه و دیگر کشورهای امن پناه ببرند و این در حالی است که بعضی کشورها برخلاف کنوانسیون های بین المللی عمل می نمایند و حقوق اولیه مهاجرین نادیده گرفته می شود و در این اواخر ما شاهد به رودخانه انداختن ۵۷ مهاجر توسط پولیس مرزی ایران و به رگبار بستن و آتش زدن سه مهاجر افغانستانی در استان یزد توسط نیروهای امنیتی ایران می باشیم و این اعمال ضد انسانی و جنایت کارانه ای مامورین نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه قابل توجیه نمی باشد.
در شرایط دشوار کنونی که مردم ما شدیدترین رنج ها را در داخل و مهاجرین ما در کشورهای ترکیه ، یونان ، سوریه و ایران با سختی ها و نا ملایمات دست پنجه نرم می کنند و سالیان طولانی است که مهاجرین ما در ایران شکنجه می شوند و در چند هفته اخیر به برکت رسانه های اجتماعی جنایت اخیر نیروهای امنیتی و انتظامی ایران برملا گردید.
و ما خواسته های خود را خود را در این چهار ماده بطور خلاصه و فشرده مطرح می نماییم:
۱.با توجه به وضعیت ناگوار افغانستان ما از محافل حقوق بشری ، و نهادهای بین المللی ، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و کشور فنلند خواستار جدی جلوگیری از نقض حقوق بشر در افغانستان هستیم.
۲. ما از دولت افغانستان و تمام نهادهای مدافع حقوق بشری خواستار اعاده حقوق پایمال شده مهاجرین افغانستانی در ایران می باشیم و خواستار اجرای عدالت در رابطه با کشتار مهاجرین در دو حادثه ای اخیر هریرود و یزد می باشیم.
۳. ما از وضعیت و شرایط کنونی و بازگشت دوباره طالبان نگران هستیم و نگرانی خود را به افکار عمومی جهان و رسانه های آزاد اعلام می نماییم.
۴. از مردم ، روشنفکران ، نیروهای دموکرات و جامعه مدنی می خواهیم که با وحدت و انسجام، باز گشت دوباره طالبان جدی گرفته و مشروعیت دادن این گروه تروریستی توسط خلیل زاد و آمریکاه را زنگ خطردانسته و ارزشهای به وجود آمده در چند سال اخیر را در معرض تهدید میدانیم.

به امید برقراری صلح ، عدالت ، برابری
کانون افغانستانی های فنلند
۱۱٫۰۶٫۲۰۲۰

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱۰
  • قوس

  • ۱۴۰۰
  • 1
  • December
  • 2021
  • 25
  • ربیع الثانی
  • 1443

امار سایت