پیام و اطلاعیه‌ی خانواده‌ی استاد بصیراحمد دولت‌آبادی

انا لله و انا الیه راجعون

سرانجام، بعد از یک عمر مبارزه و تلاش فرهنگی مؤثر در راه آگاهی و آزادی و برابری، روح بی‌قرار و دردمند نویسنده، مورخ و محقق متعهد کشور، استاد بصیراحمد دولت‌آبادی در جوار رحمت الهی به آرامش رسید. پژوهشگر پایداری که با خون دل و با تحمل محنت‌ها و دشواری‌های طاقت‌فرسای جسمی و روحی آثار تاریخی چون«شناسنامه افغانستان»، «شناسنامه احزاب افغانستان»، «هزاره‌ها از قتل عام تا احیای هویت»، «در مزار پس از مزاری» و ده‌ها جزوه و مقاله‌ی تحقیقی دیگر را نوشت، خود به خاطره‌ی ماندگار مردم ما تبدیل شد. سردار فرهنگی جبهه‌ی عدالت‌خواهی جاودانه گشت. یار صادق و صبور بابه مزاری به مراد خود پیوست. راوی رنج محرومان وطن رفت و در عصر انحطاط ارزش‌های اخلاقی، الگوی کم‌نظیر ایمان و مناعت و پاکی را به یادگار گذاشت. بصیر‌احمد در نوجوانی با «نهج‌البلاغه»‌ آشنا شد و عاشق مولا علی گردید؛ عشقی که شیوه‌ی زندگی و ویژه‌گی‌های فکری و رفتاری او را برای همیشه تحت تأثیر قرار داد. دولت‌آبادی مثل علی، زاهدانه زیست، عادلانه عمل کرد، غریبانه غروب نمود، با شوق به استقبال مرگ رفت و سبکبال و سرافراز به دیدار معبود شتافت. او تا آخرین لحظه‌ی زندگی خود به افغانستان می‌اندیشید، از مشکلات مردم خویش رنج می‌برد و به درمان دردهای تاریخی آنان فکر می‌کرد. جان و جوانی و سلامتی و راحتی خود را مخلصانه در راه احقاق حقوق و احیای هویت مردم محروم خویش قربانی کرد. چریک دلیر و مجاهد معترضی که در نوجوانی علیه ستم و استبداد و تبعیض و بی‌عدالتی موجود شورید و از زمان «سازمان نصر» تا دوران «حزب وحدت» با قلم روشنگر خود سنگرهای فکری جریان عدالت‌خواهی را در «حبل‌الله» و «هفته‌نامه‌ وحدت» و «سراج» زنده نگه‌ داشت، تا آخر عمر بر سر همان پیمان و آرمان، وفادار و صادق ماند و عزتمندانه آسمانی شد.

ضایعه‌ی درگذشت استاد دولت‌آبادی را به تمام مردم خود، جامعه‌ی علمی و فرهنگی کشور، یاران و همسنگران و دوستان آن عزیز، تسلیت گفته و از ابراز احساسات و غم‌شریکی و پیام‌های تسلیت همه‌ی آنان تشکر می‌کنیم.

مراسم نماز بر پیکر استاد، تشییع و تدفین و فاتحه‌خوانی و تجلیل روز یکشنبه، یازدهم نوامبر در شهر لندن آنتاریو به ترتیب ذیل برگزار می‌گردد:

مراسم نماز بر پیکر استاد، ساعت ده قبل از ظهر در «Al-Mahdi Center» برگزار می‌گردد.

۹۱ Meg Dr, London, ON
N6E 3T7

مراسم خاکسپاری پیکر استاد، حدود ساعت ده و نیم قبل از ظهر در «Islamic Cemetery» برگزار می‌گردد.

۶۱۰۰ White Oak Rd, London, ON
N6L 1N4

مراسم فاتحه‌خوانی، ختم قرآن کریم و تجلیل از استاد بعد از مراسم خاکسپاری در «مرکز المهدی» برگزار می‌شود.

۹۱ Meg Dr, London, ON
N6E 3T7

سخنران مراسم: دکتر علی احمد راسخ

از طرف: خانواده استاد بصیراحمد دولت‌آبادی

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۲۸
  • جدی

  • ۱۴۰۰
  • 18
  • January
  • 2022
  • 14
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت