وضعیت پناهجویان افغان در نشست بروکسل مورد بحث قرار گرفت

مسئله پناهجویان و مهاجران بخصوص وضعیت پناهجویان افغان در اروپا همواره بحث برانگیز بوده و نشست های متعدد در این باره برگزار شده اند،یک نشست به ابتکار «کارزار اروپایی حقوق بشر برای افغانستان و آسیای میانه» در خصوص وضعیت پناهجویان افغان در مرکز اتحادیه اروپا برگزار شد.

به نوشته دویچه وله، وضعیت پناهجویان افغان در اروپا و نگرانی از اخراج آنها موضوع اصلی بحثی بود که روز سه شنبه به مناسبت هفته پناهجویان در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا برگزار گردید.

این نشست به ابتکار «کارزار اروپایی حقوق بشر برای افغانستان و آسیای میانه» برگزار شد. در این اجلاس با توجه به وضعیت امنیتی شکننده در افغانستان و اینکه این کشور را نمی توان کاملاً یک کشور امن خواند، در مورد معضلات پناهجویان در کشورهای اروپایی و برگشت آنان به افغانستان و حقوق بشر در این کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

پیتراس آوسترِویچیوس، عضو پارلمان اروپا از کشور لیتوانیا تاکید کرد که به انکشاف اقتصادی در افغانستان اولویت داده شود. او گفت که در نبود توسعه اقتصادی و اجتماعی نمی توان امنیت را تامین کرد و توسعه نیز نیاز به یک سیستم قانونی فعال و کارا دارد. به گفته او، تامین حقوق بشر نیازمند محقق شدن هر دو نکته قبلی است.

این نماینده پارلمان اتحادیه اروپا در ادامه سخنان خود بر ادامه تلاش های اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت در افغانستان تأکید کرد و افزود که تقویت دموکراسی، حاکمیت قانون، رهبری خوب حکومت، تأمین حقوق بشر و حمایت از زنان از جمله موضوعات مهمی هستند که باید برای تحقق آنان سعی کرد. او همچنان بر آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و مبارزه با فساد در سیستم پولیس این کشور تأکید نمود.

شماری از اعضای بنیاد کارزار اروپایی حقوق بشر برای افغانستان و آسیای میانه و اشتراک کننده های این همایش در مقر اتحادیه اروپا.

دانیل وایس، از مسئولان بخش همکاری های انکشافی بین المللی در اتحادیه اروپا به ویژه تأکید کرد که افغانستان از جمله کشورهایی است که باید توجه بیشتر به آن صورت گیرد. او با اظهار امیدواری برای بهبود اوضاع در افغانستان بر اولویتدهی بر دو مورد در افغانستان تأکید کرد.

به گفته او که در بخش همکاری های انکشافی در آسیا فعال است، اول باید تلفات ملکی کاهش یابد که فعلاَ سالانه به ۱۰ هزار نفر می رسد و از این میان، ۳۰۰۰ نفر آنها را کودکان تشکیل می دهند. ناامنی باعث شده است که بسیاری سازمان های غیردولتی نیز فعالیت خود را متوقف کنند.

نکته دوم را که وایس اشاره کرد، افزایش تعداد بیجاشدگان داخلی است که تنها در سال جاری به بیش از ۳۰۰ هزار نفر رسیده است. به گفته او، بازگشت مهاجران از پاکستان بر این مشکل افزوده است و اکثر بیجاشدگان امکان برگشتن به مناطق شان را ندارند.

در این اجلاس همچنان نماینده های بنیاد «کارزار اروپایی حقوق بشر برای افغانستان و آسیای میانه» نیز با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران افغانستان در کشورهای اروپایی، گفتند که باید برای این مهاجران زمینه های اشتغال، کورس های زبان و ادغام ایجاد گردد.

دکتور نور الحق نسیمی، رئیس این بنیاد از تهدیدهای حقوق بشری یادآور شد که متوجه پناهجویان اخراج شده به افغانستان می شود. او گفت: «پس از برگشت این مهاجران کمتر توجهی به این صورت می گیرد که آیا دولت افغانستان بر تعهداتی که با اتحادیه اروپا در این زمینه نموده است، پایبند می ماند یا نه.» آقای نسیمی خواهان پیگیری وضعیت مهاجرانی شد که به افغانستان برگشت داده می شوند و گفت که ناامنی، بیکاری، نبود سرپناه و ده ها معضل دیگر از جمله مشکلات مهاجرانی اند که بازگشت کرده اند.

رابعه نسیمی، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه کمبریج نیز بر وضعیت مهاجران افغان در بریتانیا اشاره نمود و خواهان توجه بیشتر برای ادغام آنان در جامعه گردید. او با اشاره به دشواری های مهاجران در زمینه ادغام در کشورهای اروپایی همچنان بر یک معضل دیگر تاکید کرد. به گفته او، اخراج خانواده های مهاجر افغان که سال ها در اروپا زندگی کرده اند، این دشواری را در پی دارد که کودکان آنها نتوانند خود را به سادگی با جامعه افغانی وفق دهند.

او گفت: «با وجود امکانات مناسب در کشورهای اروپایی، ما می بینیم که ادغام مهاجران در این کشورها خیلی بطی می باشد. اما کودکان و نوجوانان افغانی که این جا سال ها زیسته اند، چگونه می توانند در افغانستان با وجود امکانات به شدت محدود آن کشور، به سادگی دوباره راه و زندگی خود را دریابند.» او با ابراز نگرانی شدید گفت که سرنوشت این نوجوانان در افغانستان چه می شود و از اتحادیه اروپا خواهان توجه بیشتر به این مساله گردید.

احیا نیوز

نادیه فضل

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱۱
  • قوس

  • ۱۴۰۰
  • 2
  • December
  • 2021
  • 26
  • ربیع الثانی
  • 1443

امار سایت