هیچ شهر و اماکن مذهبی از ورود ویروس در امان نیست!

با فرهنگی بزرگ شده‌ایم که علما و وعاظ، اهلبیت (ع) را اندکی پایینتر از خدا معرفی کرده‌اند. اهلبیت (ع) را چنان به تصویر کشده‌شده‌اند که گویا امور جهان در دست آن بزرگواران است، لذا مردم انتظار دارند آن‌ها در بسیاری امور دخالت کنند و به مردم یاری برسانند.

چنین تصور و برداشت، اشتباه است، زیرا قرآن، رسول اکرم (ص) را «بشر»ی معرفی کرده که به او «وحی» می‌شود و توانایی‌های او محدود بوده و در امورات زندگی (اجتماع، سیاست و امور خانواده) مأمور بوده مانند بقیۀ مردم به حکم ظاهر عمل کند. به عبارتی، اطلاعات خود را از طریق دستگاه‌اطلاعاتی به دست می‌آورد. در امور جنگ با مردم و سرداران خود مشوره می‌کرد. پیروز می‌شد و شکست می‌خورد. در برابر دشمن خود نه از علم غیب استفاده می‌کرد و نه از نیروهای ماورائی. لذا رسول امین، با مردم، در بین مردم و برای مردم بود.

البته دعاها و روایات بی‌شماری است که توسط غلات در قرون اولیه و حتی در زمان زندگی ایمه جعل شده که از اهلبیت خدایان دیگری ساخته و دارای مقام‌های افسانه‌ای، خلقت نوری و ده‌ها صفات خداگونه معرفی کرده‌اند و این روایات همچنان بر حوزات علمیه حاکم‌اند؛ آن چنان که از مشهد، قم، کربلا، نجف و مکه و مدینه به عنوان مناطق امن الهی در ذهن‌ها جا افتاده و مردم نیز توقع ویژه‌ای دارند که از بلاها ایمن هستند و در سختی‌ها باید به حرم‌های ایمه پناه برد.

چنین تصور در حالی است که سپاه یزید، کعبه را آتش زد و کعبه از خود دفاع نتوانست چون عامل خارجی داشت. سیلاب، کعبه را ویران کرد از خود دفاع نتوانست. مسجد النبی و روضه پیامبر در قرن ششم آتش گرفت و سقف آن کاملا فروریخت، از خود دفاع نتوانست. قبر امام حسین (ع) را متوکل شخم زد (غُلبه/ قلبه کرد) از خود دفاع نتوانست. قبر امام رضا (ع) را در سال ۱۳۷۲ بمب گذاری کردند از خود دفاع نتوانست و… این‌ها حقیقت خارجی و عینی است. اهلبیت در جایش شفیع‌اند و بزرگوارند و سبب خیر خواهند شد، نه در برابر حماقت‌های ما مردم.

 

باید اعتراف کرد که علما و مبلغین ما مقصر درجه یک هستند و جایگاه اهلبیت (ع) به مردم هم به صورت اشتباه بازگو شده و کلاَ موضوع شفاعت و توسل هم از جایگاه واقعی خود تنزل کرده است.‌

شفاعت:

شفاعت در موردی است که انسان گناهی را انجام داده و برای بخشش گناه از سوی خداوند، انسان آبرومند و مورد احترام را واسطه قرار می‌دهد که از تقصیراتش بگذرد. این موضوع از نظر کلام شیعه حل شده و در زندگی بشر نیز طبق قانون‌های مصوبه، وجود دارد. البته مراد هم از گناه، حق الناس نیست که مثلا کسی حق مردم را خورده بعد برود در حرم زار بزند و امام را شفیع قرار دهد، بلکه مراد، گناه شخصی است، مانند این که از فرصت‌ها استفاده درست نکرده، چشم بد داشته، دروغ گفته و غیره.

توسل:

توسل نیز دستور قرآن است و خداوند گفته «مرا با وسیله بخوانید». بنابراین، ما هم اهلبیت (ع) را به عنوان اشخاص محترم و آبرودار در پیش خدا وسیله قرار داده و از خداوند انجام کاری را می‌خواهیم. در این زمینه باز هم خدا چیزی را که مصلحت بداند و مراحل طبیعی و قانونی آن طی شود، برخی خواست‌های ما را اجابت می‌کند و ما صرفاً درخواست خود را کرده‌ایم. بیش از این نه توقع داشته باشیم و نه به کسی امید بدهیم که به فلان حرم رفتی و فلان زیارت‌نامه را خواندی، قطعاً کارت درست می‌شود. در بسیاری کارها اصلا توسل ما شاید اشتباه باشد. مثلا همین ویروس کرونا وارد شده و در همه جا، خیابان، روی وسایل مختلف، اماکن زیارتی و… پخش است و ممکن است خود طرف هم ویروس داشته باشد، اما به حرم برود و متوسل شود که این ویروس از بین برود. قطعاً چنین توسل اشتباه و حتی نفس کار حرام است، زیرا ممکن است کسی دیگر هم مبتلا شود. در چنین مورد خداوند توسط عقل اعلام کرده‌است که براساس علم و آگاهی با ویروس باید مقابله کنید.

شیخ مجلسی در بحار از کتاب غیر معتبر «تاریخ قم»، سه روایت غیر معتبر در باره قم نقل کرده مبنی بر این که «این شهر از بلاها ایمن است. زمانی که بلاها به سوی شما رو آورد، شما به قم پناه بیاورید.». بنابراین، چند بی‌سواد بدون تحقیق در سند حدیث، صرف این که شیخ مجلسی در بحار چنین گفته، بوق و کرنا کردند که بلاها وارد قم نمی‌شود. قم، آشیانۀ اهلبیت است. مراجع و علما به عنوان حجت‌های ظاهر خدا در قم هستند و ده‌ها بیان این‌گونۀ دیگر.

الان هم گیر مانده‌اند چه گونه قضیه را جمع کنند. در حالی که اولاً این روایات سند درست ندارند. دوم این که بر فرض صحت سند، مربوط به دورانی است که علویان از دست بنی‌امیه و بنی ‌عباس فرار کرده و به قم می‌آمدند، نه این که قم از تهاجم ویروس‌ها در امان باشد. قم نیز مانند شهرهای دیگر، صرفاً یک شهر است که قبر حضرت معصومه (ع) در آن قرار دارد، اما حضرت معصومه (س) هیچ تضمینی به مردم قم و شیعیان نداده که آن‌ها را از ورود بلاها و ویروس‌ها محفوظ نگه‌می‌دارد و اصلاً چنین جایگاه را قایل شدن برای ایشان از اساس اشتباه است.

محمدحسین فیاض
۱۱

حوت ۱۳۹۸

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱۰
  • قوس

  • ۱۴۰۰
  • 1
  • December
  • 2021
  • 25
  • ربیع الثانی
  • 1443

امار سایت