هر کجا مرز کشیدند، شما پل بکشید.

روایتی از #زینب_بیات ، مهاجر موفق افغانستانی در ایران

مثل همه‌ی اردوهای دانش‌آموزی نرگس، برای این اردوی پایان سال هم باید تیاری می‌گرفتم. زیرانداز و فلاسک و… . با هم کلاسی‌هایش دم مدرسه ساعت یازده قرار داشتیم. نرگس که از خواب بیدار شد ذوق و شوق عجیبی داشت. دوید و مرا بغل کرد این شور و شوق همیشگی‌اش را دوست دارم. آماده رفتن شدیم. نرگس دوست داشت که مریم هم بیاید.
بهش گفتم: به سلیقه خواهرت احترام بگذار او خانه را خوش داره و تو بیرون را خوش داری.
گفت: من بیرون رفتن را خوش ندارم من عاشق بیرون رفتن هستم.

ه هر ترتیبی بود به محل اردو رسیدیم. فرش انداختیم و بساط پذیرایی و چای هموار شد. دخترها سرگرم بازی شدند و مادرها هم مشغول قصه و همان قصه‌های همیشه زندگی. نوبت بازی‌های دسته‌جمعی شد و همگی کاغذ و قلم گرفتند و بازی اسم و فامیل مادرها و دخترها با شوخی و خنده آغاز شد. بازی اسم و فامیل برایم تکراری و ساده به نظر می‌رسید. ولی هر چه پیش‌تر رفت بازی گرم‌تر شد و برای من رنگ‌وبوی دیگری گرفت.

امروز از طریق این بازی، افغانستانگردی کردم و از هر حرفی که ممکن بود به #افغانستان، شهرها و آداب و رسومش گریز زدم، و این برای هم‌زبانان ایرانی جالب بود. از طریق حرف «ش» رنگ شیرچایی رایج در افغانستان را برایشان معرفی کردم، از طریق حرف «ک» نام #کابل پایتخت افغانستان را با صدای بلند گفتم و به اسم هم که رسیدم نوشتم «کاظم جان». حرف «ب» همراهانم را با بکرآباد #هرات آشنا کرد و حرف «م» مزارشریف و آهنگ ملاممدجان را در گوش‌شان آشنا کرد.
راستی این بازی اسم و فامیل هم برای خودش یک سفره‌ی #فرهنگ است. یک پنجره به واژگان و آداب و رسوم مردم‌‌؛ اسم افراد، اسم غذا‌ها، رنگ‌ها و… .

بازی و خنده و شوخی را با خوانش یک غزل حافظ به لهجه #فارسی_دری افغانستان پایان دادم. لهجه‌ی هم‌زبانان افغانستانی برای دوستان ایرانی‌ام خوشایند بود. در آخر کار هم غزل حضرت خدیجه استاد کاظمی را برایشان خواندم و صحبت از حضرت خدیجه شد و شخصیت بزرگ ایشان که چقدر کم پرداخته شده. امروز خوش گذشت. شاید اگر صحبت‌ها فقط به درست کردن باقلوا و چند نوع شیرینی بین خانم‌ها خلاصه می‌شد، حس می‌کردم از سبد امروز چیزی برداشت نکرده‌ام. اما نه، خدا را شکر متفاوت شد. یک اردوی فرهنگی هنری و پل‌هایی بین هم‌زبانان.
هر کجا #مرز کشیدند شما پل بکشید.

منبع صفخه زینب بیات

 

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱۱
  • قوس

  • ۱۴۰۰
  • 2
  • December
  • 2021
  • 26
  • ربیع الثانی
  • 1443

امار سایت