صعود قاطعانه شیران خراسان به فاینل مسابقات جنوب آسیا

۱۶ گل زده، ۱ گل خورده، بهترین خط دفاع، برترین خط حمله و بهترین گلزن‌ بازی‌ها تا این‌جای کار نتیجه قابل وصف فوتبالیستان افغانستان تا رسیدن به فاینل این مسابقات بوده است.

پیش از این تیم ملی فوتبال هند بانتیجه ۳ – ۲ تیم مالدیو را شکست داد تا روز یکشنبه در یک مصاف تاریخی دیگر، برای سومین و آخرین بار افغانستان و هند به مصاف یکدیگر بروند.

نیمه نخست:

در نیمه نخست این بازی سرخ پوشان افغانستان بازی را با حملات زیاد روی دروازه تیم فوتبال سریلانکا آغاز کردند. سریلانکا پیش از این با سه امتیازی که از بازی در مقابل نیپال به دست آورده بود از گروه A این مسابقات وارد مرحله نیمه نهایی شد.

افغانستان پیش از این بازی به عنوان صدر نشین با ۹ امتیاز و ۱۱ گل زده از گروه B مسابقات وارد این مرحله شده بود.

استرس این بازی از همان ابتدا روند مسابقه را تحت تاثیر قرار داد. بازیکنان تیم فوتبال سریلانکا بازی کاملا تدافعی را روی دست گرفتند و دل به ضد حملات بستند.

در نیمه نخست این مسابقه حملات متعدد افغانستان یا با دفاع سرسختانه سریلانکایی ها و یا کم دقتی بازیکنان افغانستان تبدیل به گل نشد، امادر حالیکه بازی در این نیمه رو به پایان بود در دومین دقیقه از وقت های تلف شده، زمانیکه سریلانکایی ها به هوای آفساید چهار بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان را آزاد گذاشتند؛ سید محمد هاشمی با فرستادن توپ به زیر تاق دروازه سریلانکا ، افغانستان را یک بر صفر پیش انداخت.

نیمه نخست بازی با همین نتیجه به پایان رسید.

نیمه دوم:

افغانستان نیمه دوم مسابقه را نیز مانند نیمه نخست با حملات متعدد خود آغاز کرد، اما این فشارها در نیمه دوم زودتر ازنیمه نخست نتیجه داد و در دقیقه ۴۹ بازی شوت سرکش و غیر قابل مهار کنشکا طاهر افغانستان را ۲ – ۰ پیش انداخت.

کنشکا طاهر و سید محمد هاشمی پیش از این در سه بازی قبلی هیچ گلی را برای افغانستان به ثمر نرسانده بودند.

در دقیقه ۵۵ بازی زمانی‌که امید پوپلزی قصد داشت شوت سنگینی را به سمت دروازه سرلینکا شلیک کند با خطای مدافع تیم رقیب متوقف شد تا داور نیپالی بازی نقطه پنالتی را به سود افغانستان نشان دهد.

خیبرامانی مهاجم تیم ملی کشور سومین گل تیم فوتبال افغانستان در این بازی و چهارمین گل خود در این مسابقات را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند تا به تنهایی فعلا نام آقای گل این مسابقات را یدک بکشد.

امانی دقایقی پس ازاین گل جای خود را به زبیر امینی داد.

بازی پس از آن برای دقایقی آرام تر از قبل به پیش رفت تا اینکه در دقیقه ۶۹ بازی سریلانکایی ها روی یک ضربه آزاد، خطرناک ظاهر شدند اما اویس عزیزی دروازه بان سبز پوش افغانستان شجاعانه دروازه تیم ملی فوتبال افغانستان نجات دهد. این یکی از معدود حملات سریلانکا روی دروازه افغانستان بود.

در دقیقه ۷۱ بازی مصطفی زازی به‌جای نورالله امیری وارد میدان شد و آرش هاتفی نیز در دقیقه ۷۶ بازی به‌جای حسن امین وارد میدان شد.

آرش هاتفی بلافاصله پس از ورودش به زمین با یک ضربه سر گل چهارم افغانستان را روی سانتر کنشکا طاهر به ثمررساند تا سریلانکا هیچ حرفی برای گفتن نداشته باشد.

در دقیقه ۸۵ بخت با دروازه بان سریلانکا یار بود تا با یاری تیر دوازه مانع گل پنجم افغانستان شود. اما فیصل شایسته کاپیتان تیم ملی کشور در دقیقه ۸۸ بازی با یک ضربه فنی افغانستان را صاحب پنجمین گل کرد تا بازی در نهایت با همان نتیجه ۵ – ۰ به سودملی پوشان افغانستان به پایان برسد.

تیم ملی فوتبال کشور در سه بازی قبلی خود تیم های بنگلدیش، بوتان و مالدیو را درمجموع با ۱۱ گل زده و تنها یک گل زده از پیشروبرداشته بود.

تا کنون بهترین خط دفاع، برترین خط حمله و مقام آقای گلی مسابقات در اختیار افغانستان است. افغانستان در چهار بازی ۱۶ گل به ثمر رساند و تنها ۱ گل دریافت کرد.

روز یکشنبه هند و افغانستان برای سومین بار پیاپی در فاینل این مسابقات رو در روی یکدیگر قرار میگیرند.

آخرین حضور در مسابقات جنوب آسیا

حضور افغانستان در مسابقات جاری؛ آخرین حضور درجام قهرمانی جنوب آسیاست. زیرا از مرحله بعد؛ افغانستان در گروه تازه تاسیس کشورهای آسیای میانه بازی خواهد کرد، جاییکه تیم های قوی و پر قدرتی مانند ایران و ترکمنستان نیز حضور دارند.

اگرافغانستان روز یکشنبه موفق به قهرمانی در مسابقات قهرمانی جنوب آسیا شود از ۳ حضورخود ۱ نایب قهرمانی و ۲ قهرمانی نصیب خواهد شد.

افغانستان مدافع عنوان قهرمانی مسابقات جنوب آسیاست.

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۲۸
  • جدی

  • ۱۴۰۰
  • 18
  • January
  • 2022
  • 14
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت