خودکشی پناهجوی افغان؛ انتقاد از فشار اخراج در ایالت هِسن آلمان

در پیوند به خودکشی یک پناهجوی افغان در ایالت هِسن آلمان، یک سازمان حامی پناهجویان از افزایش فشار اخراج بر مهاجران افغان انتقاد کرده است. شورای مهاجران ایالت هِسن گفته این پناهجو از ترس اخراج اجباری خودکشی کرده است.

«شورای مهاجرات ایالت هسن» که یک سازمان مستقل غیردولتی است، در اعلامیه‌ای روز سه شنبه گفت که یک جوان افغان پس از آن‌که درخواست پناهندگی‌اش رد شد، شام شنبه در شهر فرانکفورت آلمان دست به خودکشی زد. در این اعلامیه آمده که این جوان از ترس اخراج اجباری دست به این‌کار زده است.

تیمو شیرنبیرگ، رئیس این شورا به بخش دری دویچه وله در این مورد گفت: «او شام شنبه با دو تن از دوستانش قدم می‌زد. او که یک پیش هفته پیش درخواست پناهندگی‌اش رد شده بود، به دوستانش می‌گوید که می خواهد خودش را به خاطر ترس از اخراج اجباری بکشد. بعداً خود را به داخل دریای “ماین” پرتاب می‌کند. دوستانش تلاش می کنند تا او را نجات بدهند، اما موفق نمی‌شوند.»

پولیس شهر فرانکفورت نیز وقوع این رویداد را تائید می‌کند. اندره اشتورمایت، سخنگوی پولیس فرانکفورت به دویچه وله گفت: «ما تائید می‌کنیم که شام شنبه یک افغان خود را به داخل دریای “ماین” پرتاب کرد و جانش را از دست داد.»

پولیس فرانکفورت جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد و تنها گفت فردی که خودکشی کرده افغان و ۲۱ ساله بوده است.

شورای مهاجران ایالت هسن که یک سازمان غیردولتی حامی پناهجویان می‌باشد، خواستار پایان اعمال “فشارهای فزاینده” اداره‌های این ایالت در زمینه اخراج مهاجران افغان شده است.

در بخشی از نامه خبری شورای یاد شده آمده است: «افغان‌هایی که مکلف به ترک آلمان اند، به شورای مهاجران گزارش داده اند که از سوی اداره امور اتباع خارجی شدیداً تحت فشار قرار می‌گیرند.»

این شورا افزوده است: «اداره‌های دولتی دقیقاً می‌دانند که بیشتر افغان‌هایی را که در اینجا زندگی می‌کنند نمی‌توانند اخراج کنند،… بنابراین با این‌گونه فشارها می‌خواهند آنان را وادار کنند که داوطلبانه آلمان را ترک کنند.»

این سازمان حامی مهاجران اضافه کرده است که برای مهاجران [مکلف به ترک آلمان] در ایالت هسن مدرک “دولدونگ” یا تحمل یا اصلاً داده نمی‌شود و یا هم برای زمان کوتاهی توزیع می‌گردد، اجازه کار داده نمی‌شود و حتی پناهجویان افغان به برنامه مشاوره در مورد بازگشت داوطلبانه فرستاده می‌شوند.

در ماه می سال ‌روان میلادی جناح حزب چپ در ایالت هسن از افزایش میزان خودکشی در میان پناهجویان در این ایالت خبر داد.

براساس آمار این حزب که از حکومت محلی هسن به دست آمده، در سال ۲۰۱۷ دست کم ۴ مهاجر در این ایالت خودکشی و حد اقل ۷۰ نفر دیگر یا اقدام به خودکشی کرده و یا خود را زخمی کرده اند. این افراد شامل شهروندان اتیوپیا، افغانستان، پاکستان، ترکیه، البانیا، عراق، ایران، سوریه، الجزایر و مهاجران فلسطینی می‌شوند.  براساس اطلاعات وزارت امور اجتماعی و ادغام ایالت هسن، حد اقل در سه سال پیشتر از آن هیچ مورد خودکشی در میان پناهجویان در این ایالت ثبت نشده است.

آمار این وزارت نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ حتی هیچ اقدام به خودکشی هم وجود نداشته، اما در سال ۲۰۱۵ چهار مورد و در سال ۲۰۱۶ هجده مورد اقدام به خودکشی در میان پناهجویان، گزارش شده است.

هرچند در سال‌روان آماری در این مورد منشتر نشده، اما شورای مهاجران ایالت هسن در اعلامیه‌اش گفته که در ماه جنوری نیز یک مهاجر افغان، از ترس اخراج اجباری دست به خودکشی زده بود.

DW.COM

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۲۸
  • جدی

  • ۱۴۰۰
  • 18
  • January
  • 2022
  • 14
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت