حذر از روزی که جامعه ای ما برچسپ ناسازگاری بخورد

در ماه اوت ۲۰۰۷ بود که آقای کوین اندرو وزیر وقت اداره مهاجرت آسترالیا همگان را در شوک و حیرت فرو برد. آقای وزیر در آن روز اعلان کرد که دولت آسترالیا پذیرش پناهجو از قاره آفریقا را بتعداد قابل ملاحظه ای تقلیل خواهد داد. نامبرده در کنار دلایل دیگر مسئله “ناسازگاری و عدم یک پارچگی” جامعه آفریقای تبار با دیگر جوامع ساکن در آسترالیا را از علل تصمیم دولت یاد کرد.

آن روز نهادهای مدافع حقوق بشر و پناهجویان با شدت و حرارت در برابر این موضع وزیر ایستادند و آن را یک تصمیم ظالمانه و نژادپرستانه خواندند. پلیس ویکتوریا آن روز با صراحت تمام در برابر قضاوت وزیر ایستاد شده و تاکید کردند که “آمار جرم و بزهکاری آفریقای تبارها هیچ تفاوت با دیگر جوامع ساکن در ایالت ویکتوریا ندارد و برجسته کردن ناسازگاری آنها منصفانه نیست”.

در روزهای اخیر و بعد از ده سال رییس دولت ویکتوریا آقای دنیل اندرو و پلیس ویکتوریا با درماندگی اعلان کردند که ” قابل انکار نیست که ما در ویکتوریا معضل جوانان آشوب گر و بزهکار داریم” و برای حل این معضل دست بدامن دولت فدرال شدند تا در قضیه دخالت کند. صدر اعظم آسترالیا آقای ترنبل هم بفغان آمده و علنا با رسانه ها گفت که : “ما نسبت به ازدیاد روزافزون گروپ های آشوبگر و قانون شکن در ویکتوریا، بخصوص شهر ملبورن خیلی نگرانیم”.

بنا بر گزارش پلیس ویکتوریا تنها در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ چندین عمل گروهی آشوبگرانه در مناطق غربی ملبورن صورت گرفته که در تمام آنها جوانان آفریقای تبار به اموال عمومی و خصوصی مردم آسیب رسانده، باعث ترس و وحشت در میان مردم شده و در یک مورد با پلیس درگیر شده و پلیس را در حال انجام وظیفه مجروح ساخته اند.

هرچند عواملی مانند آسیب های اجتماعی و روانی، بیکاری، اختلافات خانوادگی و ترک تحصیل در این رفتارهای قانون شکنانه دخیل است اما مسئولیت ها و کوتاهی های فردی، خانواده ها و جوامع تازه وارد به آسترالیا را نمیشود در این اتفاقات نادیده گرفت.

بیم آن می رود که دود این گونه رفتارها بچشم تمام کسانی برود که بعنوان مهاجر – پناهجو در این کشور ساکن شده و مسئولانه در آن زندگی می کنند.
در کنار رفتارهای آشوبگرانه، گاها اقدامات و سود جویی های دیگر نیز بچشم می خورد که بیم آن میرود روزی دامن جامعه ما را هم گرفته و موجب زیر سئوال رفتن حرمت و جایگاه جامعه ما در آسترالیا شود.

داستان قانون شکنی های جوانان آفریقای تبار این روزها سرخط اخبار است و مطئنا در آینده هزینه های زیادی را براین جامعه تحمیل خواهد کرد. این داستان می تواند زنگ خطری برای ما باشد که مسئولانه زندگی کنیم و اجازه ندهیم که بخاطر سودجویی های فردی، کج اندیشی و لجاجت جمعی، روزی جامعه نوپای ما در آسترالیا قصه ای روز شود.

– استرالیا- حسین رضایت

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱
  • دلو

  • ۱۴۰۰
  • 21
  • January
  • 2022
  • 17
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت