بازگشت داوطلبانه پناهجویان از آلمان به کشورهای شان افزایش یافته است

 

اجراآت اداری تصمیم هایی که به تصویب رسیده اند، برخی اوقات کارآیی اندکی دارد. هرگاه که تقاضای پناهندگی رد می شود، اداره مسئول به موقع به پناهجو اطلاع می دهد که در کدام روز مامورانش را می فرستد تا او را به اجبار در هواپیما بنشانند و از کشور اخراج نمایند.

این روند معمول در آلمان بود. اما در اکثر اوقات هنگامی که ماموران اداره رسیدگی به امور اتباع خارجی و پولیس در میعاد تعیین شده به محل اقامت پناهجو می رسیدند، پناهجو پنهان شده بود. این تجربیات به وضعیت عادی تبدیل شده بودند.

در حال حاضر دیگر روز اخراج اجباری اعلام نمی شود. از آن زمان شمار آوارگانی که آلمان را پیش از آمدن ماموران داوطلبانه ترک می کنند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. تغییر این روند بی دلیل نیست.

مُهری که تاثیر رعب آوری دارد

یک سخنگوی وزارت داخله ایالت نورد راین ویستفالن آلمان به دویجه وله تایید کرد که در این میان ۸۰ تا ۹۰ درصد پناهجویانی که تقاضاهای شان رد شده، داوطلبانه به کشورهای شان برمی گردند.

به خصوص متقاضیان پناهندگی از کشورهای حوزه غربی بالقان در این میان با توجه به این که درخواست پناهندگی آن ها بی فایده است، نکات مثبت و منفی رفتارشان را می سنجند. اگر آن ها به اجبار از کشور اخراج شوند، مُهری در پاسپورت شان زده می شود که مانع سفر دوباره آن ها به آلمان می گردد. اگر شهروندان کشورهای البانیا، کوزوو و بوسنیا داوطلبانه به کشورهای شان برگردند، این مهر به پاسپورت های شان زده نمی شود.
 اگر به پاسپورت پناهجویی که تقاضای پناهندگی اش رد شده، مُهر زده شود، دیگر نمی تواند به آلمان سفر کند.

اگر به پاسپورت پناهجویی که تقاضای پناهندگی اش رد شده، مُهر زده شود، دیگر نمی تواند به آلمان سفر کند.

به گفته گیرد لینیگ از اداره مشوره دهی به عودت کنندگان، ممنوع الورود کردن پناهجویان پس از اخراج آن ها از کشور، مهم ترین دلیل برای بازگشت داوطلبانه آن ها به وطن شان است.

فقط در شتوتگارت، مرکز ایالت بادِن وورتِمبِرگ، تقریبا ۲۵۰ آواره کشور را دوباره ترک کرده اند. روند بازگشت آوارگان صعودی است. هرکس که از کشورهای بالقان غربی می آید، هیچ شانسی ندارد که پناهندگی اش قبول شود.

کمک مالی به آوارگان برای تشویق آن ها به بازگشت

در حال حاضر طبق آمارهای حکومت آلمان فدرال حدود ۲۰۰ هزار تن باید از کشور خارج شوند. اما هزینه اخراج از کشور بلند است. یک مثال که توسط آژانس محافظت مرزی اروپا «فرونتِکس» ارائه می شود، این را ثابت می کند: در ماه جولای یک پرواز سازماندهی شده از هامبورگ به پریشتینا واقع در کوزوو تقریبا ۱۰۰ هزار یورو هزینه داشت. سرنشینان این هواپیما متشکل از ۹۷ عودت کننده بودند که توسط ۸۹ مامور همراهی می شدند. با توجه به هزینه بالا در بخش های پرسونل، لوجیستیکی و مالی، حکومت فدرال، ایالت ها و مدیریت های نواحی سعی می کنند که پناهجویانی را که شانسی برای قبولی ندارند، به بازگشت داوطلبانه تشویق کنند.

در این میان سازمان بین المللی مهاجرت چنین برنامه ای عرضه می کند. برنامه حمایت از عودت کنندگان که توسط حکومت فدرال، ایالت ها و اتحادیه اروپا تمویل می شود، پناهجویان را با ارائه کمک های مالی برای تکت هواپیما، تکت قطار و بس و مبلغی برای زندگی در وطن به بازگشت تشویق می کند.

یک خانواده می تواند تا ۹۰۰ یورو کمک نقدی دریافت کند، میزان این کمک به کشوری بستگی دارد که پناهجویان به آن جا بازمی گردند. البته این کمک به پناهجویان کشورهای بالقان غربی که اجازه دارند بدون ویزا به آلمان بیایند، تعلق نمی گیرد.

توزیع غذا در یکی از اقامت های آوارگان واقع در ایالت بایرن

توزیع غذا در یکی از اقامت های آوارگان واقع در ایالت بایرن

در فاصله زمانی جنوری تا سپتمبر امسال تقریبا ۲۲۴۰۰ آواره از این برنامه استفاده کردند. حتی از ایالت های آلمان گزارش می شود که میزان بازگشت داوطلبانه به چهار برابر موارد اخراج رسیده است.

کمک اجتماعی تا آخر ماه به اضافه کوچ کشی با لوازم خانه

میشایل لوریتس، مسئول رسیدگی به مسائل آوارگان در ناحیه اُرتِناو می گوید که پناهجویان پیش از این که جواب رسمی تقاضای پناهندگی شان را دریافت کنند، تصمیم به بازگشت داوطلبانه می گیرند. او به دویچه وله گفت که اگر کسی پس از دریافت جواب تقاضای پناهندگی به او مراجعه کند، هرگونه حق برای کمک به بازگشت را از دست می دهد.

هر هفته به ناحیه اُرتِناو که ۴۱۲ هزار باشنده دارد، تقریبا ۲۵۰ آواره جدید می رسند که بدون آن هم میزبان ۲۵۰۰ پناهجو می باشد.

مدیریت این ناحیه برای این که بازگشت به وطن را برای این آوارگان آسان تر سازد، راهی پیدا کرده است. به هرکسی که دوباره به کشورش بازگردد، تا پایان ماه کمک اجتماعی پرداخت می شود و لوازم خانه اش نیز به طور مجانی به وطن پناهجو انتقال داده می شوند.

به گفته لوریتس این کمک ها و حفظ گزینه اجازه سفر دوباره به آلمان از محرک های عمده برای بازگشت دوباره آوارگان به کشورهای شان است. او گفت که مردم از همه تصمیم ها و گفتگوها در آلمان به خوبی آگاهی دارند.

{jcomments on}DW.COM

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱
  • دلو

  • ۱۴۰۰
  • 21
  • January
  • 2022
  • 17
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت