انتخابات شوراهای شهر در فنلند و اهمیت اشتراک به آنها

حامد شفایی
روز یکشنبه تاریخ ۱۳ ماه جون روز انتخابات شوراهای شهر در سراسر فنلند است و این یک روز بسیار مهم و تاریخی در فنلند و همچنین برای جامعه افغانی مقیم فنلند خواهد بود.
امسال خوشبختانه بطور خود جوش و خود اراده جوانان با استعداد و عزتمند ما در حدود ۲۰ نفر خود شان را از احزاب مختلف در شهرهای مختلف کاندید کرده اند. این تنوع در انتخاب احزاب و کاندیدها فرصت خوبی است که هموطنان شریف ما به آنها رای دهند.
مطابق به آمارهای موجود، حدود %۷ جمعیت بیش از پنج میلیونی فنلند را خارجی ها تشکیل می دهند که گروههای بزرگ خارجی شامل روسی زبانها، استونیایی ها، عرب ها، سویدنی زبانها، کردها، چینی ها، تایلندی ها، مهاجرین افغانستان و …، تشکیل می دهند. جمعیت کل افغانستانی های فنلند حدود ۲۰ هزار نفر می شوند که بین چهار تا پنج هزار نفر شان تابعیت فنلند را کسب کرده اند و دو تابعیتی هستند. از این جمعیت حدود ۶ تا ۷ هزار نفر شان واجد شرایط رای دهی در انتخابات شوراهای شهر هستند.
آمارهای انتخابات بیانگر آن اند که تنها حدود یک چهارم یعنی حدود %۲۵ خارجی های مقیم فنلند که حق رای دادن را دارند در انتخابات شرکت می کنند، این رقم در میان فنلندیها حدود %۷۵ است.
مطابق به قانون، هر شخصی که قانونی به مدت دو سال در یک شهر فنلند زندگی کرده باشد حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات شوراهای شهر دارد. لذا هموطنان عزیز ما در شرایط خوب قرار دارند که با مشارکت شان در انتخابات و رای دهی شان به کاندیدهای هموطن خویش عده ای از کاندیدها را به شورای های شهر راه دهند.
شرکت در انتخابات یک حق مسلم و قانونی ما است، لذا از این حق با ارزش خود خوب استفاده کنیم. یک ضرالمثل است که می گوییم: قطره قطره جمع گردد، آنگهی دریا شود”. هر رای ما مانند این قطره ها جمع شده و وقتی که صدها و هزاران نفر رای دهیم، مانند دریای خروشان کاندیدان ما را در آن شناور و فعال می سازند. پس باید فعالانه و بطور گسترده و هدفمندانه در انتخابات شرکت کنیم و رای دهیم.
هر کاندید ما خودش و حزبش از خود پروگرام های متنوع برای خدمت به مردم و‌جامعه فنلندی دارند که خارجی ها نیز شامل برنامه های آنها می شوند. طبعا” وقتی که کاندید خودش یک خارجی تبار است نهایت تلاش او این خواهد بود که به اقشار ضعیف جامعه مانند مهاجرین و بیکاران و …، کمک و مساعدت نماید، به این دلیل به کاندیدهای هموطن خودمان که سخت نیازمند رای ما هستند مشتاقانه رای دهیم و بقول معروف ” کم ما و کرم آنها”. ما تلاش خود را انجام دهیم به امید اینکه آنها موفق شوند.
هموطن گرامی، ما بعنوان یک اقلیت کوچک در فنلند بنام مهاجرین افغانستان اگر متحدانه عمل کنیم و در انتخابات بطور فعالانه و وسیع شرکت نماییم و به کاندیدان هموطن خود در احزاب مختلف رای دهیم، یقینا” اگر تمام این کاندیدان رای کافی نیاورند، لا اقل نصف از آنها رای خواهند آورد و این یک پیروزی مهم و بزرگ برای جامعه افغانی داخل فنلند خواهد بود که بلوغ سیاسی جامعه ما را نشان خواهد داد.
اگر این جوانان ما پنج تا ده سال در سیاست بمانند و فعالیت کنند، یقینا” در آینده هریکی از آنها سیاستمداران مجرب و کار آموزده ای خواهد بود که به وجود تک تک شان افتخار نماییم. لذا بر ما است که این جوانان عزیز خود را در میدان سیاست تنها نگذاریم و به آنها رای دهیم. آنها را سرکوب و سرزنش نه، بلکه تشویق و ترغیب و کمک نماییم تا در میدان سیاست و فعالیت های اجتماعی جوهر انسانی شان رشد کند و شخصیت های ورزیده سیاسی شوند.
از تمام هموطنان عزیزم مصرانه تقاضا دارم که در انتخابات اشتراک نمایید و به کاندیدان هموطن خود در احزاب مورد علاقه خویش رای دهید. این بزرگترین کمک ما به این جوانان ما است.
امید وارم، که عده ای کثیری از کاندیدان ما موفق شوند و به شوراهای شهر راه یابند!

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۵
  • جوزا

  • ۱۴۰۱
  • 26
  • May
  • 2022
  • 24
  • شوال
  • 1443

امار سایت