افزایش سریع شمار مهاجران در کمپ اوبرویلیه در شمال پاریس

مهاجر نیوز

در یک ماه گذشته شمار مهاجران در کمپ اوبرویلیه در شمال پاریس دو برابر افزایش یافته و از ۴۰۰ نفر به حدود یک هزار نفر رسیده است. سازمان‌های خیریه این وضعیت را نشانه‌ای از شکست سیستم پذیرش مهاجران در فرانسه ارزیابی می‌کنند و می‌گویند در هفته‌های آینده این افزایش ادامه خواهد یافت.

سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی (FTD) می‌گوید در نیمه ماه جولای حدود یک هزار مهاجر در  کمپ اوبرویلیه، در امتداد کانال سن-دنی در خیمه‌ها زندگی می‌کنند.

پیر هانری، رئیس سازمان پیش بینی می‌کند که «در ماه اگست، شمار مهاجران دستکم به ۱۵۰۰ نفر خواهد رسید.» او در ادامه با انتقاد از سیستم پذیرشن مهاجران در فرانسه گفت:«هیچ چیزی تغییر نکرده است.» پل الوزی، از سازمان خیریه داکتران بدون مرز (MDM) نیز معتقد است که « این دور جهنمی از سال‌ها به این سو ادامه دارد.»

به گفته ژولی لاواسیر، از سازمان یوتوپیا ۵۶، کمپ اوبرویلیه «از همان آغاز ایجاد شدنش در نیمه ماه می در حال گسترش بود.» در ابتدا پولیس تلاش داشت مهاجرانی را که در نزدیکی پل ستن خیمه زده بودند از منطقه بیجا کند. تعدادی از این مهاجران به پل لاندی رفتند و با شماری مهاجران افغان در آنجا یکجا شدند:« وقتی تعداد شان بیشتر شد دوباره به پل ستن برگشتند.»

افزایش پناهندگان قبول شده در کمپ‌ها

فعالان سازمان‌های خیریه دلایل مختلفی را برای افزایش تعداد مهاجران در این کمپ ارائه می‌کنند. نخست از همه، تعداد زیادی از مهاجران به تازگی وارد فرانسه و پاریس شده‌اند. این مهاجران نه تنها شامل افغان‌هایی هستند که از یونان آمده‌اند بلکه سودانی‌ها و سومالیایی ‌هایی را نیز در بر می‌گیرند که از ایتالیا رسیده‌اند.

در شرایط ناشی از شیوع بیماری همه گیر کرونا، شبکه تیلفونی ثبت درخواست پناهندگی در منطقه ایل دو فرانس فعالیت چشمگیری ندارد و دفاتر پولیس در پاریس و منطقه ایل دو فرانس نیز تنها با ظرفیت ۲۵ درصد از فعالیت‌عادی خود کار می‌کنند. در نتیجه بسیاری از تازه واردان مجبور هستند در انتظار وعده ملاقات، در جاده‌ها و خیمه‌ها زندگی کنند.

مهمتر از همه این که به گفته سازمان‌های خیریه، شمار پناهندگان پذیرفته شده نیز در کمپ‌های مهاجران افزایش یافته است. ژولی لاواسیر، از سازمان یوتوپیا ۵۶ معتقد است که این پناهندگان حدود ۲۰ درصد ساکنان کمپ را تشکیل می‌دهند و بیشتر «کسانی هستند که به دلیل بیکار شدن در جریان قرنطین، پول پرداخت کرایه سرپناه را ندارند.»

در کنار این‌ها، تعدادی از مهاجران کمپ اوبرویلیه افراد بدون سند یا رد شده و همچنین مهاجران دوبلینی هستند. پیر هانری می‌گوید:«تا هنگامی مهاجران دوبلینی در اروپا سرگردان باشند، مشکل افراد بی سرپناه در جاده‌ها حل نخواهد شد زیرا این افراد در یک خلای حقوقی به سر می‌برند.»

شکست جمعی در پذیرش مهاجران در فرانسه

پیر هانری، معتقد است که افزایش مهاجران در کمپ اوبرویلیه یک شکست جمعی محسوب می‌شود: «ما باید سیستم پذیرش در فرانسه را از نو و انسانی بسازیم. سیستم کنونی این ظرفیت را ندارد.»

پل الوزی، از سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید که «تعداد زیادی از مهاجران در شرایط ناگوار روانی زندگی می‌کنند که با وضعیت زندگی آن‌ها در فرانسه رابطه مستقیم دارد.» این وضعیت باعث ایجاد تنش‌ها در میان خود مهاجران می‌شود. رضاکاران داکتران بدون مرز معمولاً مهاجرانی را مداوا می‌کنند که در خشونت‌ها و درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

پیر هانری می‌گوید که حدود چهارسال پیش هشدار داده بود که مهاجران «در میان زباله و تعفن جاده له ویلت» زندگی می‌کنند. حال، مقام‌های رسمی این مهاجران را چند کیلومتر بیرون از پاریس به مناطق پرجمعیت وفقیرنشین رانده‌اند. او با نومیدی می‌گوید:«در اینجا آینده هیچ تفاوتی نسبت به گذشته ندارد.»

 

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱
  • دلو

  • ۱۴۰۰
  • 21
  • January
  • 2022
  • 17
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت