از حقوق شهروندی خود در انتخابات پارلمانی فنلند استفاده نماییم!

نبی قانع زاده

در کشورهای که برای مهاجرین حق شهروندی قائل هست مهاجر حق انتخاب شدن و حق انتخاب کردن را دارد.
به تاریخ ۱۴٫۰۴٫۱۹ در کشور فنلند روز انتخابات پارلمانی فنلند میباشد.

خوب است مهاجرانی که واجدالشرایط هستند از این فرصت استفاده ای مطلوب نمایند در این انتخابات فعالانه شرکت نمایند شاید یک رای شما باعث گردد که نمایندگان شایسته ای به پارلمان روانه گردد. حتمن توجه دارید که نقش احزاب در این کشور ها حرف اول را میزنند، برنامه های احزاب هم خیلی مهم هست. احزاب در یک تقسیم بندی مختصر در سه بخش قرارمیگیرند:
۱٫راست ۲٫چپ ۳٫ میانه
سوال که مطرح میگردد اینست که به کدام یک از این احزاب رای بدهیم ؛ به نفع ماست؟
در کل احزاب چپ (سوسیال دموکرات ، سبز و چپ) برنامه هایشان به نفع مهاجر و اقشار کم در آمد و آسیب پذیر جامعه میباشد.
نکته ای که در اینجا یادآوریش خالی از فایده نخواهد بود اینست که در کشورهای اروپایی دربین مهاجرین طوری وانمود شده است که احزاب راست ضد مهاجر است و این کلمه ضد کمی غیر واقعی است ، اینها با آمدن مهاجر مخالف نیستند بلکه مخالف مهاجرینی هستند که بالای اقتصاد کشور فشار می آورد و آمدن شان باعث حاشیه سازی های امنیتی میگردد.
چندی قبل یکی از سران مطرح احزاب راست طی مصاحبه ای در یکی از رسانه ها گفته بود که در آینده از کشور فیلیپین پرستار استخدام نماییم ازاین مطلب ؛ دو نکته قابل فهم است:
۱٫پرستار فیلپینی در کشور خود آموزش دیده است لازم نیست در اینجا هزینه آموزش مصرف شود.
۲٫پرستار فیلیپینی نسبتاً زحمت کش و سخت کوش است که استفاده مطلوب از این نیروی کار خواهد شد .
این احزاب درباره نحوه پذیرش مهاجران ملاحظه های خاص خود را دارد یعنی در پذیرش مهاجر منافع مشخص و تعریف شده ای دارند.
البته جریان احزاب راست افراطی هم وجود دارد که بکلی مخالف آمدن مهاجراست خود فنلندی ها را تشویق به زادُ وَلد می نمایند.
راست افراطی با اعمال تند و خشن خویش در چند سال اخیر فجایع آفریدند چند سال پیش درکشور ناروی ده ها مهاجر را به خاک خون کشیدند. چند هفته قبل در نیوزلند در مسجدی حمله نمودند ده ها انسان را قربانی تفکر خشن خود نمودند. همچنین افراطیون مذهبی درسالهای اخیر در بلژیک ، فرانسه ، انگلیس ، فنلند ، سویدن و ……با اعمال خشونت بار خویش ده ها انسان بیگناه را قربانی ذهنیت تاریک و قرون وسطایی خود کردند. تفکر افراطیت چه راست افراطی و چه هم تفکر سلفی گری و مذهبی باعث تشنج و نا امنی در کشورهای غربی می شوند.
فراموش نشود که گهگاهی روی عملکرد احزاب راست ، بعضی حرکات تندروان افراطی مذهبی در کشورهای اروپایی تاثیر می گذارد حتا زمینه های جریانهای مدافع مهاجر را هم به چالش می کشانند و برعکس اش نیز متصور است.
در بعضی موارد دیده میشود که جوانان نسل دوم مهاجر تمایل به احزاب راست دارند و از فعالین این احزاب قرار می گیرند شاید اینگونه موضعگیریها حرکتهای عکس العملی باشند.
اما احزاب چپ زمانیکه حرف از پذیرش مهاجر و پناهنده میزنند معیارهای انسانی را در نظر می گیرد ضرورتها ، نیازمندی ها و تنگناهای یک انسان را در نظر دارند فرق نمی کند که این مهاجر شخص مسلکی باشد و یا یک شخصی کم سواد یا بیسواد.
شهروندان جدید که حق رای دارند و می توانند در جامعه تاثیر گذارباشند از این فرصت انتخاب کردن استفاده نمایند به برنامه ها و افراد موثر رای دهند.

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۱
  • دلو

  • ۱۴۰۰
  • 21
  • January
  • 2022
  • 17
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت