اتحایه اروپا به مهاجران: ورود غیرقانونی تحمل نمی‌شود

اتحادیه اروپا به ۱۲هزار و ۵۰۰ مهاجری که در مرز ترکیه و یونان به هدف عبور از مرز تجمع کرده اند، گفته که «عبور غیرقانونی از مرز تحمل نمی‌شود.» این اتحادیه در نظر دارد تدابیر مورد نیاز برای محافظت از مرزها را روی دست گیرد.

وزیران داخله اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در جلسه‌ای در بروکسل گفتند که ترکیه از مهاجران برای دستیابی به اهداف سیاسی خود سوء استفاده می‌کند.

اعضای اتحادیه اروپا در یک اعلامیه مشترک از «استفاده» انقره از مهاجران شدیداَ انتقاد کرده و گفته اند که «وضعیت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قابل قبول نیست.»

بعد از این که هفته گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که مرزها را برای عبور پناهجویان به سمت اروپا باز می‌گذارد، حدود ۱۲هزار و ۵۰۰ مهاجر در منطقه مرزی ترکیه تجمع کرده اند تا وارد یونان شوند.

در اعلامیه وزیران داخله اتحادیه اروپا آمده است: «اتحادیه اروپا و اعضایش مصمم باقی می‌مانند تا از مرزهای خارجی این اتحادیه به صورت موثر محافظت کنند.»

در این اعلامیه افزوده شده است: «عبور غیرقانونی تحمل نمی‌شود. اتحادیه اروپا و کشورهای عضوش در این رابطه همه تدابیر مورد نیاز را مطابق قوانین بین‌المللی و اروپایی روی دست می‌گیرد… مهاجران نباید ترغیب گردند که در تلاش به عبور غیرقانونی زمینی یا دریایی جان خود را به خطر اندازند.»

وزیران داخله اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته اند که «این پیام را به مردم برساند و علیه پخش گسترده معلومات نادرست مبارزه کند.»

بعد از این تصمیم ترکیه، وضعیت مهاجران هم در منطقه مرزی ترکیه و یونان و هم در جزیره لیسبوس یونان بدتر شده است.

فرانسه ترکیه را به «باج‌خواهی» متهم کرد

چارلز میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا و جوزپ بورل دیپلومات ارشد این اتحادیه روز چهارشنبه به ترکیه سفر کرده و با مقام‌های این کشور راجع به این وضعیت گفتگو کردند.

اردوغان گفته است تا زمانی که اتحادیه اروپا از عملیات نظامی ترکیه در سوریه حمایت نکند، مجدداَ در مورد توافقنامه مهاجرت با این اتحادیه مذاکره نمی‌کند. ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه این درخواست ترکیه را «باج‌خواهی» عنوان کرد.

لو دریان در پاریس گفت: «فشار مهاجرت سازمان‌دهی شده است. این فشار توسط رژیم رئیس جمهور اردوغان برای باج‌خواهی از اتحادیه اروپا سازمان‌دهی شده است.»

جوزپ بورل گفت که اتحادیه اروپا در این مذاکرات در ترکیه کمک بشردوستانه ۶۰ میلیون یورویی را برای آسیب‌پذیرترین گروه‌های مردم در شمال غرب سوریه پیشنهاد کرده است. همچنین کمک‌های اضافی به ترکیه برای رسیدگی به چالش‌های ناشی از وضعیت سوریه نیز پیشکش شده است.

بورل در تویتر با تاکید به اهمیت همکاری مشترک ترکیه و اتحادیه اروپا نوشت: «زندگی مردم نباید در مخاطره قرار داده شود.»

چرا ترکیه مرزهایش را باز کرد؟

بورل هشدار داد که تصمیم ترکیه به باز گذاشتن مرزهای خود به جانب اروپا منجر به تضعیف اعتماد میان دو جانب می‌شود. او از رئیس جمهور ترکیه خواست که به رعایت توافقنامه مهاجرت سال ۲۰۱۶ باز گردد. او در سخنان خود در ترکیه گفت که از اقدامات یکجانبه هیچ کسی نفع نمی‌برد.

ترکیه روز چهارشنبه نیروهای یونان را متهم کرد که در تلاش به عقب زدن مهاجران از سر مرز و شلیک گاز اشک‌‌آور، یک مهاجر را به ضرب گلوله کشته شده اند. حکومت یونان این ادعا را رد کرده و گفت که ترکیه «اخبار جعلی» نشر می‌کند. این دومین تنش لفظی میان دو کشور در روزهای اخیر است.

اردوغان به تاریخ ۲۷ فبروری اعلام کرد که حکومت‌اش دیگر به صورت فعالانه مانع ورود ۳.۶ میلیون مهاجر سوریایی به اروپا نمی‌شود. این تصمیم پس از آن گرفته شد که ۳۳ سرباز ترکیه در حمله هوایی نیروهای رژیم سوریه در شهر ادلب کشته شدند. نیروهای ترکیه در ادلب برعلاوه جنگجویان کرد، علیه نیروهای سوریه می‌جنگند که زیر حمایت روسیه قرار دارند.

حکومت ترکیه در گذشته چندین بار در پی تنش با اتحادیه اروپا تهدید کرده است که مرزهایش را به روی مهاجرانی که عازم اروپا هستند، باز می‌کند.

af/na (AFP, dpa, Reuters)

رادیو دری آلمان

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • ۲۸
  • جدی

  • ۱۴۰۰
  • 18
  • January
  • 2022
  • 14
  • جُمادى الآخرة
  • 1443

امار سایت